Gužva u šesnaestercu: Vučićev silazak u narod i (ne)odlazak u Kazanj

guzva-u-sesnaestercu:-vucicev-silazak-u-narod-i-(ne)odlazak-u-kazanj
Gužva u šesnaestercu: Vučićev silazak u narod i (ne)odlazak u Kazanj

Često se masovnost Šešeljeve Srpske radikalne stranke predstavljala paušalno kao kontinuitet sa radikalima Nikole Pašića i odatle su se izvlačili zaključci o kontinuitetu određenog tipa autoritarne političke kulture. Ali nekadašnju masovnost Šešeljeve Srpske radikalne stranke, i mimo zavidne veštine njenog lidera za upravljanje masama, teško je objasniti bez titoističke industrijalizacije i urbanizacije, odnosno migracija stanovništva, jer su upravo to bili baseni budućih srpskih radikala. Iako je, naizgled paradoksalno, ta stranka izrazito antititoistička.

Ideologija lako može da zavara pogled na realnu društvenu strukturu. I Srpsku naprednu stranku u današnjem (kripto)zavetničkom obliku teško je razumeti bez procesa rešešeljizacije stranke, odnosno Vučićevog pravljenja održivog, relativno mimikrijskog, modela radikala za ovo vreme. Radikalsko antizapadnjaštvo će se korigovati u funkciji održanja vlasti, dok će se prozapadna opozicija banalizovati u traženju „međunarodne podrške“ za borbu protiv kopanja litijuma. Kao što Vučiću može da kaže – litijum i Kosovo za vlast, tako i opoziciji Zapad može da kaže cinično – litijum i Kosovo za izborne uslove. Biti za EU a protiv litijuma je kvadratura kruga za opoziciju. Zato je onoj antizapadnoj bar psihički lakše.

Ako je odvajanje napredne frakcije Tomislava Nikolića značilo i izvesnu dešešeljizaciju nove stranke, koju je i Boris Tadić prihvatio kao sistemsku zbog dvotrećinskog evropskog konsenzusa, aktuelni zapadni zaokret Vučića (ili percepcija o tom zaokretu) neće značiti novu dešešeljizaciju. Zapad nema potrebe da ide toliko daleko. Opozicija u Srbiji je suštinski nesistemska, kao što su radikali to bili pre raskola. I tu parlamentarni status ne menja suštinu. Odnosno, danas je teško zamisliti strateški savez Vučića sa prozapadnom opozicijom, ni u smislu prećutnog prihvatanja, kamoli u smislu ideje o „velikoj koaliciji“, kao što se to nekad spekulisalo o savezu DS i SNS.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 12. SEPTEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Post Views: 234

Originalni tekst