Centar Ujedinjenih nacija za ljudska naselja UNCHS („Habitat“) otvorice do jeseni kancelariju u Beogradu, a najverovatnije i u Podgorici, u kojoj ce raseljeni gradani sa Kosova i Metohije moci da prijavljuju vlasništvo nad nepokretnostima u južnoj srpskoj pokrajini. „Habitat“ ce potom obrazovati i pokretne timove koji ce obilaziti raseljene osobe na teritoriji Jugoslavije i na taj nacin omoguciti ovim gradanima da ostvare svoje pravo vlasništva nad kucom, stanom i drugim nepokretnostima.
Ovo je rezultat sastanka delegacije vlada SRJ i Republike Srbije na celu sa republickim ministrom gradevina prof. dr Dragoslavom Šumarcem i izvršnog direktora „Habitata“ Ane Tibaijuka, posle koga je juce održana konferencija za novinare. Ana Tibaijuka je rekla da je zadatak ove organizacije u našoj zemlji da se postara da gradani svih nacionalnosti, koji trenutno nisu na Kosovu i Metohiji ne izgube svoju nepokretnu imovinu.
– Ona je istakla znacaj otvaranja kancelarije u Beogradu, zato što ima dosta vlasnika nepokretnosti koji nisu na Kosovu i Metohiji, a treba im omoguciti da prijave vlasništvo nad nepokretnom imovinom. Podrška jugoslovenske vlade ovoj nameri znacajna je i zbog toga što ce tako biti omogucena saradnja „Habitata“ sa ovdašnjim institucijama koje imaju katastre i registre nepokretnosti.
Posao „Habitata“ nije samo da registruje, vec i da vraca imovinu kada se dokaže vlasništvo, rekla je Ana Tibaijuka, a konacni sud o tome šta je cije, donosi sam „Habitat“. Postupak za ostvarivanje prava na imovinu je sledeci. Uz popunjen formular gradani podnose zahtev za vracanje imovine sa svom potrebnom dokumentacijom, a kada „Habitat“ utvrdi da je zahtev opravdan, eventualnom bespravno useljenom stanaru u tom objektu daje rok od 30 dana da se iseli. Ako to ne ucini, iselice ga zvanicna policijska jedinica Kosova i Metohije.
„Habitat“ ce obavljati ovaj posao sve dok lokalni organi ne budu mogli regularno to da rade. U njegovim kancelarijama u Prištini i južnom delu Kosovske Mitrovice nalazi se trenutno oko 2.000 zahteva, ali se zapocinjanje procesa vracanja imovine ocekuje tek sa otvaranjem kancelarija u Beogradu i Podgorici.
Kako je rekla Ana Tibaijuka, u prvoj fazi ovog posla „Habitat“ ce se uglavnom koncentrisati na objekte stanovanja, odnosno na imovinu privatnih lica, ali ce se kasnije pozabaviti i vlasništvom države, preduzeca i crkve.
Otvaranjem kancelarije u Beogradu saradnja sa „Habitatom“ bi se proširila, pa bi ova organizacija, cije je sedište u Najrobiju, ucestvovala u rešavanju problema urbanih sredina kod nas, što je i osnovna njena funkcija.