Haos kvari veze

Trenutnu političku situaciju u Srbiji i stanje posle izbora održanih 28. decembra, Forum srpske dijaspore u Minhenu okvalifikovao je konfuznom i zbunjujućom, što u dobroj meri otežava i kontakte dijaspore sa maticom. Izražavajući nezadovoljstvo ovakvim stanjem, devetoro prisutnih na sastanku Foruma održanom u četvrtak izrazilo je nadu da su ovo poslednji izbori bez celovitog učešća dijaspore.
Predsednik Foruma Miodrag Kreculj ponovio je svoje viđenje zadataka dijaspore i organizacija koje okupljaju naše ljude u Evropi, Americi i drugim delovima sveta. Prva dva zadatka treba da budu definisanje dijaspore, a onda njeno prebrojavanje, da bi se potom omogućilo da dijaspora glasa u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, pismom i putem Interneta. Tako bi glas oko milion i 700.000 državljana Srbije u dijaspori dobio na značaju, a glavni cilj je obezbediti toliko poslanika u parlamentu da se formira poslanički klub.

Radikalan zahtev

Ivan Kovačević bio je radikalan u svom zahtevu da dijaspora tuži državu zbog onemogućavanja da pravo glasa iskoristi u zemljama gde radi i živi. On je pri tom mislio na sudske institucije u Strazburu. Razlog ovakvog zahteva je što „svaka vlast prolazi, a dijaspora ostaje“ i što dijaspora mora da misli sama o sebi, a ne da očekuje da joj neko odozdo pomogne.
Miroljub čavić smatra da dobro organizovanje dijaspore i direktan kontakt sa vladom i institucijama u Srbiji mogu dati rezultat, jer „bez svojih predstavnika tamo mi ništa ne možemo uraditi“.

I ostali učesnici sastanka složili su se sa osnovnim ciljem – direktnim predstavljanjem interesa dijaspore u organima vlasti u Srbiji, ali je pogled na način kako to učiniti bio malo drugačiji.
Zoran Petronijević smatra da se svaka vlast u Srbiji plaši dijaspore, i dijaspora ne sme dozvoliti da bude nečiji pion u toj igri, misleći na približavanje nekim političkim strankana. On je kritički govorio i o susretima dijaspore u matici tokom uskršnjih praznika, pominjući u tom kontekstu „srpsku vezu“ i sve što ona čini nazvao „propalom stvari i običnim slikanjem za televiziju“. On je izneo i zanimljivo razmišljanje o mogućnosti da naši mladići u inostranstvu deo vojnog roka služe u kasarnama armija u zemljama gde žive, što je po njegovim rečima izvodljivo s obzirom na skoro pristupanje Srbije Partnerstvu za mir.
Učesnici sastanka Foruma srpske dijaspore u Minhenu saglasni su u oceni da problemi dijaspore treba da budu deo državne politike u Srbiji i da dijaspora treba da ima svoje predstavnike u parlamentu. Izraženo je očekivanje da bi već na sledećim izborima
dijaspora mogla ostvariti pravo glasa i u zemljama gde živi i radi i tako obezbedi neposredno učešće u političkom životu matice.