HDZ može sastaviti Vladu bez Mosta?

Ova odluka, naime, daje mogućnost Plenkoviću da sa osam manjinskih glasova i glasovima još nekih manjih stranaka sastavi vladu bez Petrova i Mosta.

Beljak je u utorak saopštio da da je HSS-a odlučila da svoje potpise pridruži Plenkoviću i HDZ-u te da će im ostaviti rok od 100 dana u kojem te potpise više neće dirati.

Ukoliko, pak, HDZ ipak postigne dogovor s Mostom, već sam broj zastupnika HDZ-a, Mosta i HSS-a iznosi 79. Dodaju li se tome i osam mandata manjina, taj se broj penje na 87, a uz mandate HDSSB-a Bandića i Glasnovića, ukupan broj mandata kombinacije HDZ-a i MOST-a popeo bi se na 91, naveo je portal Indeks.

Na obrat u HSS-u i njihovu odluku da će njihovih pet zastupnika podržati Plenkovića za mandatara, reagovao je Božo Petrov, lider Mosta.

„Svako ima mogućnost da da podršku iz Sabora Vladi HDZ-a i Mosta, niti se to može zabraniti. Hoće li se na to odlučiti HSS ili ne, njihova je odluka. To ne menja odnos Mosta prema HDZ-u i započete pregovore. Nama su pre svega u interesu garancije koje će pokazati da država može da radi u interesu građana i da Hrvatska time postane više demokratska, uređenija i socijalno osetljivija država. To svi mogu podržati, uključujući i HSS, ali sigurno Beljak u tome neće zaustaviti Most“, napisao je Petrov na svom Fejsbuk profilu.

Iako pregovori HDZ-a i Mosta o formiranju nove vlade teku gotovo idilično. Prvi nesporazumi mogli bi se pojaviti kada se započne priča o raspodeli resora, navode hrvatski mediji, koji ovih dana spekulišu o eventalnim budućim ministrima među kojima, kako tvrde, neće biti i aktuelni ministar kulture Zlatko Hasanbegović.