Hoće li regruti iz dijaspore na Vaskrs u domovinu
Na amnestiju svi zaboravili
Skupština Srbije nije raspravljala o zakonu o amnestiji regruta poslednje sedmice decembra prošle godine, a eventualna rasprava ostavljena je za sredinu marta. Realno je očekivati da će 2.500 regruta koji žive i rade u inostranstvu i dalje biti u opasnosti da se, dolaskom u zemlju, umesto da osvanu kući, nađu u zatvoru. To je posebno je važno za sve one koji su, zbog realne pretnje zatvorom, propustili da u otadžbini proslave prethodne božićne praznike i koji su planirali da najmilije obiđu na Vaskrs.
Ali, da krenemo redom. Kao što je „Blic“ pisao, Predlog zakona o amnestiji regruta trebalo je da se nađe na dnevnom redu parlamenta 22. decembra, ali je odlučeno da zakon, ko zna iz kojih razloga, umesto po hitnom postupku, u Vladi Srbije ide po redovnoj proceduri. Parlament je završio rad 25. decembra, a ovaj zakonski akt ostavljen je ili za prvo vanredno zasedanje koje se očekivalo u februaru ili za redovno zasedanje koje je prvobitno bilo planirano da počne početkom marta. Prema našim saznanjima, zasedanje se očekuje tek polovinom marta i tada bi zakon o amnestiji regruta mogao biti uvršćen u dnevni red.
– Osim ako se ne dese neki nepredviđeni događaji, zbog kojih bi trebalo reagovati odmah, Skupština neće zasedati pre marta – rekao nam je Vojislav Mihajlović, potpredsednik Skupštine Srbije, koji zamenjuje predsednika Predraga Markovića.
– Nismo ranije krenuli, jer nema potrebe da žurimo. Ranije smo morali da radimo u jakom tempu, zbog usklađivanja nekih zakona sa zakonima EU, međutim, pritisak više nije takav.
Skupština počinje da radi 15. marta, a budući da Predlog zakona tek treba da prođe obimnu proceduru pre nego što stigne na glasanje, može se desiti da regruti ni za Uskrs ne dođu u zemlju.
Na pitanje koliko će vremena trebati da se Zakon o amnestiji regruta usvoji, Mihajlović kaže da u ovom momentu ne zna kako će izgledati dnevni red sednice, ali „da je zakon, ukoliko bude stavljen na dnevni red, moguće usvojiti za 15-20 dana“.
– Znate i sami da smo neke zakone usvojili za vrlo kratko vreme, pa to nije nemoguće ni sa ovim. Oko izglasavanja, mislim da ne bi trebalo da bude velikih problema. čim predlog dolazi iz Vlade, pretpostavka je da će biti saglasnosti – kaže Mihailović.
A na pitanje šta za to vreme mogu da očekuju regruti protiv kojih je pokrenut krivični postupak, jer se nisu odazvali vojnim pozivima, Mihajlović kaže da bi „bilo loše da se dogode hapšenja“.
– Mislim da su i državni organi pripremljeni, s obzirom na sve okolnosti, i da su i oni svesni situacije – kaže Mihajlović.
U Ministarstvu za dijasporu juče smo dobili uveravanja da će funkcioneri, na čelu sa ministrom Vojislavom Vukčevićem, učiniti sve što je u njihovoj moći da se ovaj zakon nađe na dnevnom redu predstojećeg zasedanja republičkog parlamenta. Sve to, međutim, mnogo više zavisi od dogovora predsednika i potpredsednika Skupštine i poslanika nego od Ministarstva i Vlade.