Ako Bedžet Pacoli postane predsednik Kosova, osim što je najbogatiji Albanac, postaće zvanično i najmudriji Albanac. Konačno će staviti poslednju tačku na sva govorkanja o svom sumnjivom kapitalu i obezbediće da mu više nikada ne ispadne nijedan kostur iz ormara. A u njegovoj biografiji bilo je svega.
Po nalogu švajcarskog tužilaštva njegovo poslovanje istraživala je Karla del Ponte, ali ne zato što je finansirao OVK, nego zbog sumnji da je prao novac i sa 30 miliona dolara podmitio zvaničnike u Kremlju. Štampa je, između ostalog, pisala i da su kćeri Borisa Jeljcina po svetu provlačile njegove platne kartice.
Do današnjih dve milijarde evra, na koliko se procenjuje njegovo bogatstvo, zvanično je stigao tako što je njegova firma Mabeteks renovirala Kremlj i mnoge kulturne i vladine zgrade u Italiji, Nemačkoj, Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu, Turskoj, Argentini, na Karibima, u Kazahstanu, Kini. Suvlasnik je lanca benzinskih pumpi OMV, a u nezvanični deo priče ulazi i to da je protekle decenije na Kosovu radio s benzinom, građevinskim materijalom i akciznom robom.
Odan je samo svojim interesima. Iako je renovirao Kremlj, prema Rusima nije osećao nikakvu vrstu lojalnosti, pa je lobirao za interese gasovoda Nabuko, koji je direktna konkurencija Južnom toku.
Ovaj multimilioner danas iz Lugana u Švajcarskoj kontroliše svoju poslovnu imperiju u Evropi, na Bliskom istoku, u Južnoj Americi i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.
Prema zvaničnoj biografiji, koja je pravo romansirano literarno delo, Pacoli (1951) je jedno od desetoro dece koje je u selu nedaleko od Prištine raslo bez vode i struje, da bi kao đak generacije stigao u Nemačku i tamo uz rad na dokovima i kafićima stekao diplomu iz oblasti marketinga i trgovine. Pacoli govori skoro desetak jezika i svuda po svetu ima odlične diplomatsko-tajkunske veze.
U Americi je osnovao lobističku grupu Alijansa za novo Kosovo, u čijem odboru sedi šaroliko društvo američkih bivših službenika, uključujući i bivšeg šefa Oebsa Vilijama Vokera. Priča se da je prijatelj Džordža Buša mlađeg.
Ruska istoričarka Ana Filimonova primećuje da je Hašim Tači Pacolijev relativno slab izborni rezultat pristao da preokrene u pobedu posle prošlonedeljne posete Prištini zamenika pomoćnika sekretara SAD Tomasa Kantrimena. Tada je javnost saznala da može da se udovolji njegovoj ambiciji da bude predsednik Kosova, kao i da dobije nekoliko ministarstava.
Iako je pomagao Tačija, ambicije su posle četiri godine bavljenja politikom na Kosovu nadrasle ovo prijateljstvo. Njegovo ime se spominjalo i u vezi s nastankom izveštaja Dika Martija, ali je on to odlučno demantovao.
Pacoli je vodio i paralelnu diplomatiju za priznavanje Kosova. O njegovim zaslugama pisala je i maldivska štampa: navodno ga je dva miliona dolara koštalo da Maldivi priznaju nezavisnost Kosova.
Bio je oženjen Austrijankom, Slovenkom, italijanskom pop zvezdom albanskog porekla Anom Oksom. Danas je oženjen Ruskinjom Mašom i ima šestoro dece.