Hrvatska kupuje sve po Srbiji, od fabrika hrane do turističkih agencija, i nema nameru da se zaustavi. Samo u prvih devet meseci 2006. godine Hrvati su u Srbiju investirali 91 milion evra, što je 93 odsto njihovih ukupnih inostranih ulaganja. Za to vreme srpska ulaganja u zapadnog komšiju svode se na simboličnu sumu.
Hrvati koriste povoljnu investicionu klimu i kupuju „komad po komad“ srpske privrede. Domaći ekonomisti smatraju da su razlog malih ulaganja Srbije u Hrvatsku nezainteresovanost i politička rezervisanost srpskih privrednika.
Hrvatska je, inače, u poslednjih 15 godina uložila 286 miliona evra u Srbiju, čime je ona postala „prvi izbor“ za većinu hrvatskih kompanija. Prva ulaganja iz Hrvatske u Srbiju zabeležena su 1998. godine, kada je „Agrokor“, kompanija Ivice Todorića, prva probio led u velikim ulaganjima kupivši fabriku smrznute hrane „Frikom“ i fabriku ulja „Dijamant“.
Spremaju se „Delta“ i „Komtrejd“
Hrvatska štampa takođe navodi da srpske kompanije još nisu realizovale nijednu investiciju u Hrvatskoj. Najozbiljnije šanse za ulazak na hrvatsko tržište imaju „Delta“ i „Kom trejd“.
„‘Kom trejd’, koji u Srbiji zauzima 30 odsto informatičkog tržišta, planira da otvori poslovni centar površine 10.000 kvadrata, u čiju će se izgradnju uložiti 10 miliona evra, a trebalo bi da bude otvoren do kraja 2007. Drugi biznismen koji je najavio svoj dolazak u Hrvatsku je Miroslav Mišković, koji je navodno zainteresovan za mesnu industriju u Ivancu, a spominjalo se da želi da gradi i najveći trgovački centar u Hrvatskoj“.
Osim toga, „Agrokor“ je ostvario i „grinfild“ investiciju u Srbiji otvaranjem hipermarketa „Idea“. Veća ulaganja imale su i našička „Nekse grupa“ i „Lura“, a poslednju veću kupovinu realizovala je turistička agencija „Adriatica.net“ kupovinom srpske turističke agencije „Džoli travel“. Pošto je hrvatsko tržište kapitala već prilično precenjeno, u poslednje vreme hrvatski finansijski investitori priliku za nova ulaganja vide u Beogradskoj berzi, pa tako investicioni fond „ZB aktiv“ prednjači u ulaganjima u akcije srpskih preduzeća.
Iako velika ulaganja u Srbiju pokazuju da se kapital kod nas brže oplodi, ekonomisti naglašavaju da se u pojedinim sektorima industrije ipak više isplati ulagati u Hrvatsku. Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, smatra da su netačne priče po kojima se srpskim ulagačima raznim propisima brani da kupuju po Hrvatskoj, jer zapravo nismo imali nijedan ozbiljan pokušaj.
– Većina srpskih privrednika sa kojima sam razgovarao nije uopšte zainteresovana za ulaganja u Hrvatsku i dodaje da Srbija zato nema nijednu ozbiljniju investiciju u ovoj zemlji. To je čudno, jer bi investicije u pojedine oblasti donele veću zaradu nego kod nas. Pa, tako bi cena nekretnina znatno brže rasla u Hrvatskoj nego u Srbiji.
– Mislim da mi imamo kapital koji bi mogao da bude uložen u Hrvatsku, samo je potrebno da se dođe do pravih informacija i pravih posrednika kako bi se novac što bolje uložio. U svakom slučaju, mislim da je kod većine naših privrednika i dalje prisutna neka politička rezervisanost kada su u pitanju ulaganja u hrvatsku privredu – navodi Kovačević.