Hrvatski mediji o hapšenju osumnjičenog za špijunažu

List Slobodna Dalmacija“ navodi, pozivajući se na nezvanične hrvatske diplomatske izvore, da Hrvatska nije dobila nikakvu zvaničnu informaciju od srpskih vlasti o hapšenju špijuna u Beogradu i da zbog toga u petak uveče niko sa hrvatske strane nije želeo da komentariše tu vest, sve dok ne bude zvanično potvrđena iz Srbije.

Činjenica da je ta vest puštena u srpske medije pre nego što je obaveštena hrvatska vlada ukazuje da se verovatno radi o jednostranom podizanju tenzija sa srpske strane uoči parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, piše Slobodna Dalmacija.

„Takva neprofesionalna objava do sada nezabeležene situacije u odnosima dve države baca sumnju u transparentnost i namere srpske strane. Slobodno možemo da kažemo da je ovim činom započeo hladni rat između dve susedne zemlje“, piše Slobodna Dalmacija i zaključuje da su na potezu zvanične institucije vlade Srbije „koje će sigurno morati da objasne hrvatskoj vladi što se tačno dogodilo juče u Beogradu“.

Jutarnji list: Hapšenje u Beogradu „dimna zavesa“

Hapšenje hrvatskog špijuna je samo „dimna zavesa“ da bi „ispod radara“ prošao izbor novog šefa srpske tajne službe, BIA, za šta je najozbiljniji kandidat bivši ministar odbrane Bratislav Gašić, piše zagrebački Jutarnji list.

Zagrebački dnevnik, međutim, ne isključuje mogućnost da je reč o tome da sadašnji čelnik službe, advokat Aleksandar Đorđević, koji kako se navodi nije bio izbor srpskog premijera Aleksandra Vučića, ovom akcijom želi da sačuva poziciju.

Što se tiče konkretnih navoda da je hrvatski agent prikupljao podatke o oficirima JNA koje je Hrvatska optužila ili planira da optuži za ratne zločine, te da je prikupljao podatke o organizacijskoj strukturi i odnosima u Vojsci Srbije, može se takođe postaviti nekoliko teza, piše list.

Za očekivati je da su hrvatske službe, ako su podignute optužnice, već prikupile neke podatke, pa nije jasno šta im je to mogao dostaviti agent iz Beograda.

Organizacijska struktura Vojske Srbije može se upoznati i iz javnih izvora, a ono što je svim službama uvek zanimljivo to su kadrovi i njihovi lični profili i odnosi.

Jedno od pitanja je i kako to da saradnik nije matičnoj službi signalizovao da bi mogao biti „provaljen“.

Pravilo je tada, ukazuju, da ga služba sklanja ili povlači, osim ako na neki način ne želi da ga „preda“ drugoj strani.

Jutarnji list primećuje da to može uvek biti i rizičan potez, ako ti saradnik „propeva“, a druga strana još tu saradnju može da potkrepi i nekim dokazima.

„Ali, to su za sada nepoznanice, jer još uvek ne znamo ni pojedinosti o uhapšenom i njegov profil. Ako je provaljen, onda bi to bio i njegov propust i službe koja ga je angažovala, konkretno hrvatske. Ali, to su tek spekulacije, kao i to koliko je, ako doista i jeste, radio za hrvatsku vojnu sigurnosnu službu“, navodi Jutarnji list.

Takođe konstatuju da će, s obzirom na to da je navedeno kako ima i hrvatsko državljanstvo, biti zanimljivo videti hoće li u narednim danima tražiti i kontakt sa hrvatskom Ambasadom.