Autor je svoju monodramu govorio zaboravljenim narodnim dijalektom iz Njegoševog perioda na originalan način, obučen u starostavnu narodnu nošnju iz Crne Gore, a delo je, prepuno vrcavog humora i reske satire, izmamilo brojne aplauze publike, javlja za Program za dijasporu RTS-a Vidak Stojović.
O Milatovićevom književnom radu govorili su banjalučki književnik Miladin Berić i prof. dr Hadži Mirjana Stojislavljević sa banjalučkog Univerziteta koja je iscrpno govorila o Milatovićevoj odanosti principima istine na braniku vitalnih interesa svoga naroda, dok je Miladin Berić, u svojstvu recenzenta Milatovićeve najnovije satirične knjige „Tamo oni“, govorio o njegovoj reskoj i pamtljivoj satiri, kao i činjenici da se Milatovićeve knjige štampaju u ogromnim tiražima u inostranstvu na srpskom i nemačkom jeziku.
Posle promocije ove urnebesne monodrame, na izričitu želju Petra Milatovića Ostroškog, nastupili su banjalučki pesnici: Selena Berić, Neda Gavrić, Sava Guslov Marčeta i Miladin Berić.
U ovoj monodrami Milatović je ispod lupe kritične analize, na humoran i satiričan način, stavio sve anomalije prisutne u ovom vremenu, pokazavši još jednom kako humor i satira umeju da budu lekoviti za dušu.
Na kraju ove književne večeri koja će se u Banja Luci dugo pamtiti, Petar Milatović Ostroški je recitovao svoju čuvenu poemu „Memento“ za koju je u Beogradu 19. decembra 1992. godine dobio prvu nagradu na prvom Kraljevskom književnom konkursu posle Drugog svetskog rata.
Sutradan je Petar Milatović Ostroški u banjalučkom naselju Obilićevo, u prepunom etno objektu „Jefimija“, održao predavanje o srpskom rasejanju u svetu, ukazavši na sve teškoće sa kojima se ono decenijama suočavalo, a upriličena je i javna diskusija koja je trajala do kasnih sati.