ODLUKA VLADE SRBIJE O PODELI BESPLATNIH AKCIJA
• Naši građani iz inostranstva imaju pravo na deonice, pod uslovom da imaju državljanstvo Srbije, da su punoletni i da se nalaze u otadžbini na biračkim spiskovima
Pravo na besplatne akcije šest velikih javnih preduzeća imaće i državljani Srbije koji žive i rade u inostranstvu. Za njih, kao i za sve druge građane Srbije, uslovi za dobijanje besplatnih akcija su da su na dan 31. decembra 2007. godine punolenti, da su 30. juna 2007. godine bili evidentirani kao državljani Srbije, odnosno da su do tog datuma imali prijavljeno prebivalište na teritoriji Srbije, kao i da na dan evidentiranja koje će se održati u 2008. godini, budu upisani u birački spisak.
Uslov sa biračkim spiskom praktično eliminiše brojnu albansku populaciju na Kosovu, dok će pravo na akcije imati osobe sa statusom privremeno raseljenog lica iz pokrajine.
– Ovi uslovi važe za sve građane, pa tako i za naše državljane koji žive u inostranstvu – potvrdio je za „Vesti“ pomoćnik ministra ekonomije Nebojša ćirić.
NIS najavljuje štrajk
Pomenuti zakon reguliše i pravo zaposlenih i penzionera šest velikih javnih preduzeća. Oni će u okviru svojih preduzeća na referendumu, do 30. juna sledeće godine, morati da se izjasne da li će prihvatiti akcije ili bonus od 200 evra po godini staža. Za sada je postignut dogovor sa svim sindikatima, osim sa zaposlednima u NIS-u koji su najavili štrajk.
– Ukoliko se opredele za štrajk, biće to štrajk pohlepe – kaže Dinkić.
On podseća da bi prihvatanjem njihovih uslova značilo da bi zaposleni u NIS-u mogli da dobiju 20.000, pa čak i 40.000 evra, što nije pravično u odnosu na druge građane.
Prema proceni zakonodavca, oko četiri miliona punoletnih držaljana Srbije, nezavisno od radnog staža, imaće pravo na besplatne akcije, što bi svakom od njih, ukoliko se prijave, moglo da donese u proseku po hiljadu evra u akcijama. Ukoliko bude manje prijavljenih, a prihod ostvaren od prodaje veći nego što je probitna procena, onda bi ta suma mogla biti i veća.
Oni građani koji su već ostvarili pravo na besplatne akcije prilikom privatizacije nekih drugih preduzeća neće moći da učestvuje u podeli besplatnih akcija Naftne industrije Srbije, Elektroprivrede Srbije, „Jat ervejza“, Aerodroma „Nikola Tesla“, Telekoma i „Galenike“, čija se privatizacija očekuje u naredne tri godine.
Zakon o pravu na besplatne akcije i novčanu nadoknadu, koju građani ostvaruju u procesu privatizacije pomentuih velikih sistema, Vlada Srbije usvojila je na sednici u četvrtak i po hitnom postupku uputila ga skupštini na usvajanje. Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić, idejni tvorac propisa,očekuje da bi do kraja godine zakon mogao i biti usvojen.
Za prijavu šest meseci
Evidentiranje građana obaviće Agencija za privatizaciju, s tim što je zakonodavac ostavio rok od najmanje šest meseci za prijavu od objavljivanja javnog poziva građana. U pozivu će biti navedena sva potrebna dokumentacija koju će građani morati da donesu sa sobom u prostorije Nacionalne službe za zapošljavanje. Tek sa urednom prijavom steći će pravo na besplatne akcije.
Dinkić objašnjava da će se građanima deliti 15 odsto od sume koja se dobije prodajom pomenutih javnih preduzeća, kao i novčani iznos od prodaje već postojećih akcija iz Privatizacionog registra 68 preduzeća koja su do sada privatizovana i onih koja će do kraja privatizacije tek biti prodata.
– Građani će sa ovim akcijama moći da trguju tek šest meseci nakon prodaje javnog preduzeća i za tu prvu transakciju biće oslobođeni plaćanja poreza – precizira ministar.