I MAKEDONIJA RUŠI SRPSKU GRANICU

Početak obeležavanja granice između Makedonije i Kosova doveo je do diplomatske kavge između Beograda i Skoplja, a ne isključuje se da će Srbija zbog toga smanjiti nivo diplomatskih odnosa sa Makedonijom, pa čak i privremeno povući svog ambasadora iz Skoplja, Zorana Popovića.

Srbija je ljuta što je početak demarkacije počeo bez prisustva njenih predstavnika. Beograd se poziva na dogovor iz 2001. godine o obeležavanju granice koji su potpisali tadašnji premijer SR Jugoslavije, Vojislav Koštunica i bivši predsednik Makedonije Boris Trajkovski. U tom dogovoru stoji da je Srbija nadležna za opis i protezanje državne granice, pa sada smatra da je ova deklaracija grubo prekršena.
Igor Janev iz Političkog instituta Srbije, makedonskim novinarima je rekao da će srpska država sigurno iskoristiti sve pravne mere da bi sprečila potpisivanje dogovora kojim treba da se utvrdi granica između Makedonije i Kosova.
On kaže da će Srbija u septembru u Ujedinjenim nacijama postaviti pitanje granice zajedno sa pitanjem kosovske nezavisnosti. Vlasti u Beogradu smatraju da Makedonija nije poštovala dogovor potpisan sa SRJ, a time i sa Srbijom, kao njenim pravnim naslednikom.

Neposredno nakon početka obeležavanja makedonsko-kosovske granice, Srbija je uputila protestnu notu makedonskom ambasadoru u Beogradu, Aleksandru Vasilevskom. U njoj je navedeno da je tim činom makedonska strana pokazala da ne ceni suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i da ne uvažava srpsku državu kao dogovornu stranu.

Ne daju svoje njive

Na početak obeležavanja granice reagovali su i žitelji kosovskih pograničnih mesta Vitine i Debalde. Oni tvrde da je sporazumom iz 2001. godine Srbija poklonila Makedoniji oko 430 hektara njihove zemlje. Zapretili su da neće dozvoliti da njihove njive ostanu na makedonskoj teritoriji.

U Ministarstvu inostranih poslova Makedonije kažu da će odgovoriti na protestnu notu Srbije, ali, saglasno diplomatskoj praksi, sadržinu neće objaviti u javnosti.
Ipak, doznaje se da će se u odgovoru navesti da je Makedonija sedam godina čekala Srbiju da izađe na teren i na Kosovu obeleži granicu, ali se to nije desilo zato što Beograd nema kontrolu nad kosovskom teritorijom. U odgovoru Skoplja će stajati i to da se Makedonija zbog dobrosusedskih odnosa sa Srbijom još uzdržava od priznavanja nezavisnosti Kosova, iako je to već učinio veći broj zemalja članica EU i neke bivše jugoslovenske republike.
Upućeni u međunarodne odnose smatraju da Srbija, osim protestnih nota, nema pravne mere kojima bi sada mogla osporiti čin obeležavanja granice zato što je Kosovo priznato kao nezavisna država.