I mi još postojimo

Crnogorska dijaspora kritikuje način na koji od 1. novembra treba da se sprovede popis građana Crne Gore, jer će Crnogorci koji žive izvan matice ostati nepopisani.

– Crnogorska dijaspora iznenađena je odlukom Zavoda za statistiku Crne Gore zbog načina kako će se popisati njeni građani koji privremeno žive i rade van svoje domovine – kaže za „Vesti“ Veliša Maraš, dugogodišnji aktivista iz Austrije. – Dijaspora je s pažnjom propratila vest da će popis građana Republike Crne Gore početi 1. novembra i trajati do 20. novembra, te da je za njegovo sprovođenje odgovoran Zavod za statistiku, koji je preuzeo mere da taj popis protekne u najboljem redu, iako je pripremljen u kratkom roku.

Međutim, ne možemo da prihvatimo odluku Zavoda za statistiku da rođaci daju informacije za popis u ime nas koji živimo u inostranstvu. Maraš je u vezi s tim zatražio objašnjenje od Ministarstva spoljnih poslova SCG, koje ga je uputilo na Centar za dijasporu u Podgorici.

– Centar mi je objasnio da je tehnički neizvodljivo da se popis za dijasporu obavi u diplomatsko-konzularnim predstavništvima SCG u inostranstvu, te da popis mogu izvesti na način kako je to za sada predviđeno. S punim pravom se pitamo ja i naši građani, kada se donose ovakve važne odluke, ko brani naše interese? Poučeni dosadašnjim iskustvom, prinuđeni smo na ovakav način da reagujemo kako bismo skrenuli pažnju crnogorskoj javnosti da i mi još postojimo i da smo samo privremeno odsutni.

Zbog toga opravdano tražimo da se i nama koji privremeno živimo i radimo van Crne Gore omogući ubuduće ravnopravno učešće u svemu, kako prilikom popisa, tako i na izborima. To svoje pravo možemo da realizujemo putem pošte ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima SCG u inostrantvu – napominje Maraš, dodajući da njegovu zabrinutost deli čitava crnogorska dijaspora.