U situaciji kada su opkoljeni sa svih strana agresivnom albanskom većinom, kada međunarodni predstavnici, pre svih Unmik i Kfor, čine vrlo malo ili nimalo kako bi im obezbedili elementarnu bezbednost, a kad se neki njihovi sunarodnici u Beogradu često rukovode maksimom „Predati Kosmet zarad Evropske unije“, žitelji Štrpca se okreću tradiciji, drevnim vrednostima i pravoslavnom duhu, kome mogu da zahvale opstanak do današnjih dana.
Spreman i barjak
Grb je heraldički osmislio Nenad M. Jovanović, a konačno izobraženje će biti izrađeno u vrhunskoj drevnoj ikonografskoj tehnici jajčane tempere, a rukom prvog heraldičkog umetnika našeg Odbora Rada Pavlovića. Već sada je načinjeno izobraženje barjaka za opštinu Štrpce, koje je, u elektronskom obliku, načinio naš treći heraldički umetnik Srećko Nikitović.
I prošlonedeljna eksplozija vozila krcatog eksplozivom, u kojoj su tri srpska dečaka zadobila teške povrede nije pokolebala tamošnje Srbe da dobiju svoj grb koji će biti simbol otpora i stradanja, borbe, ali i opstanka.
– Na zahtev čelnika i žitelja opštine Štrpce na velikomučeničkom Kosovu i Metohiji, naš Odbor za heraldičke i genealoške studije je pristupio osmišljavanju i izradi novog grba opštine. Grb je plod heraldičkog promišljanja Nenada M. Jovanovića (u svojstvu heralda) i maestralnog dara Rada Pavlovića, Prvoga heraldičkoga umetnika pomenutog odbora. Ipak, za ostvarenje ovog projekta naročito imamo da zablagodarimo visokoprečasnome protojereju ocu Srboljubu M. Miletiću iz Sidneja – objašnjava u razgovoru za „Vesti“ Nenad M. Jovanović, čelnik Odbora za heraldičke i geneološke studije Centra za istraživanje pravoslavnog monarhizma.
Međunarodna saradnja
Odbor za heraldičke i genealoške studije ima bogatu međunarodnu saradnju s mnogim istorodnim udruženjima među kojima su Ruska herladička kolegija, Slovenačko heraldičko društvo i drugi. Srpski heraldičari izradili su grbove za mnoge opštine, udruženja, pojedince, pa čak i bratstva koja im se javljaju i traže da u heraldičkom obličju utisnu trajni pečat svom postojanju.
Sagovornik „Vesti“ ističe da je manje bitno da li će zvanična Unmik administracija prihvatiti usvajanje ovakvog grba Štrpca i da je mnogo značajniji podatak da ga svi pravoslavni žitelji osećaju i prihvataju kao svoje znamenje.
– Promisli preblagoga Gospoda se prohtelo da upravo naš Odbor za heraldičke i genealoške studije, baš uoči novog i užasnog golgotskog stradanja u okolini Štrpca, od ruku varvara, dobije zadatak da osmisli i izobrazi novi grb za ovu vitešku srpsku opštinu, što smo i uradili – zaključuje Jovanović.
Beli vuk
Na grbu Štrpca, na crvenom štitu je propeti beli vuk, koji desnicom zamahuje zlatnim buzdovanom i s ranjenom levom šapom, kao Hromi Daba, mitološki predak Srba. Štit pridržavaju sveti Nikola i car Dušan, koji u ruci drži Povelju u kojoj se 1331. godine prvi put pominje ime mesta, odnosno Siriničke župe.