Imao sam i imam iskustva sa onima kojima je „patriotizam“ posao: Vladimir Kostić za novi Nedeljnik

imao-sam-i-imam-iskustva-sa-onima-kojima-je-„patriotizam“-posao:-vladimir-kostic-za-novi-nedeljnik

Vladimir Kostić,  lekar, bivši predsednik SANU, jedan od inicijatora „ProGlasa“, za novi Nedeljnik govorio je o srpskom društvu, o prošlosti i budućnosti, o novoj klasi i tradicionalnim vrednostima, o našim najvećim zabludama, izborima i listama, medijima i manipulacijama, Kosovu i Evropi…

Vi ste se vratili u zemlju, i to sa jednog od najprestižnijih univerziteta, Univerziteta Kolumbija u Njujorku. To je retkost, ako ne i jedinstven slučaj, pošto ne mogu da nađem sličan primer ukoliko nije bila direktno umešana politika, ili lukrativni poslovi. Da li ikada zažalite zbog toga?

Otišao sam sa čvrstom namerom da se vratim. Bilo je ponuda i mogućnosti da ostanem, ali da ne bih pretenciozno mahao patriotizmom, istina je da smo supruga i ja seli, racionalno sagledali sve razloge za i protiv, i vratili se. Čak je i moj veliki prijatelj i sjajan naučnik, sa kojim sam zajedno radio i koji je iskreno želeo da ostanemo kao ekipa, Serž Pšedborski, verovao da se u mojoj odluci radi o patriotizmu koji je hipertrofisao usled okolnosti u kojima se tada nalazila Srbija, pa mi je poklonio Bucatijevu „Tatarsku pustinju“.

Vratio sam se i nisam zažalio!

A kako se osećate kad i pored svega toga neko meri vaš patriotizam? Kako se uopšte meri patriotizam, kad vidimo šta su ostavile te „profesionalne patriote“?

Vi ste pitanjem i odgovorili kroz kovanicu „profesionalne patriote“. Imao sam i imam iskustva sa onima kojima je „patriotizam“ posao. I verujte, nisu nimalo bezazleni: mržnja im je ogromna, a oni „večno gladni“. Lako, do banalnosti, ne libe se teških optužbi, ne stide se napada na ukućane, na porodicu „protivnika“, što ne radi ni mafija, laž i izmišljotine im nisu prepreka. Poput Leonta u Šekspirovoj „Zimskoj bajci“ bez griže savesti će, osluškujući vas i pišući optužnicu, postaviti paranoidno pitanje: „Je l’ šaputanje ništa?“ Po engleskim zakonima iz 1352. godine, izdajom se smatralo „kovanje zavere ili zamišljanje (!) smrti kralja, kraljice i najviših javnih zvaničnika“. Njih mogućnosti tog zakona uzbuđuju.

Oni ne dozvoljavaju mišljenje koje je drugačije od onog koje su propisali: oni prihvataju samo verovanje, ali ne i razmišljanje. Ali to je tako antipatriotski!

Ceo intervju objavljen je u novom broju, koji je na svim kioscima od četvrtka, 14. decembra

Post Views: 24

Originalni tekst