Inostranim studentima ograničeno radno vreme

inostranim-studentima-ograniceno-radno-vreme

pixabay.com

Foto: Ilustracija

Za oko 600.000 inostranih studenata u Australiji od 1. jula ponovo je uvedeno ograničenje broja radnih sati dok pohađaju nastavu na univerzitetima i „tejfovima“.

Posle godinu i po dana tokom kojih su međunarodni akademci mogli da rade neograničeno, njihov radni angažman je ponovo limitiran na 48 sati na svake dve nedelje. To je osam sati više u odnosu na period pre kovida.

Ograničenja su u potpunosti ukinuta u januaru 2022. kako bi se rešio nedostatak radne snage za vreme pandemije. Međutim, sada su ponovo na snazi uslovi studentskih viza, koji im omogućavaju da rade tri puna dana (tri puta osam sati) nedeljno.

Ova ograničenja su i dalje veća nego u Kanadi i Velikoj Britaniji, koji se smatraju najvećim konkurentima visokog školstva u Australiji.

Novi propis je istovremeno izazvao i zabrinutost i olakšanje. Naime, mnogi poslodavci, naročito u ugostiteljskoj industriji, zabrinuti su da će se ograničenje odraziti na njihove biznise, jer je u nedostatku radne snage izuzetno teško pronaći odgovarajuće radnike.

S druge strane, mnoga udruženja koja se bore za dobrobit inostranih studenata, smatraju da je ovaj potez dobar, jer će sprečiti eksploataciju mladih ljudi iz inostranstva, ali i pozitivno uticati na njihovo mentalno zdravlje.

Naime, Veće međunarodnih studenata Australije (CISA) objavilo je da su njegovi članovi koji dolaze u Australiju da studiraju, iz opravdanih razloga bili pod teškim pritiskom mentalnog zdravlja da iskoriste neograničeno radno vreme što je više moguće.

Nacionalni službenik za odnose s javnošću u CISA, Jeganeh Soltanpur, kaže da postoji „podela 50:50” u pogledu koristi od promena. Ona ističe da je bila „užasnuta” slučajevima eksploatacije koje je podsticalo neograničeno radno vreme.

Takođe, izvršna direktorka Udruženja „Australijski univerziteti“, Katriona Džekson, kaže da je ukidanje ograničenja radnog vremena iz 2022. oduvek bilo samo „privremena mera za međunarodne studente“.

– Australija svake godine prima stotine hiljada međunarodnih studenata na naše univerzitete koji su svetske klase, zbog toga što oni, pre svega, dolaze da studiraju. Neznatno povećanje granice dozvoljenih radnih sati koje je sada na snazi (četiri sata nedeljno više nego pre pandemije), uravnotežena je promena koja će obezbediti da međunarodni studenti mogu da nastave da se izdržavaju dok studiraju i da istovremeno doprinose potrebama Australije za radnom snagom – kaže Džekson.

Međunarodni studenti u Australiji od 1. jula moraju da vremenski usklade svoje obaveze na fakultetu i na poslu, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova savezne vlade. Akademci će od sada ponovo morati da održavaju svoj upis na studije, da pohađaju predavanja i vežbe u zadovoljavajućem obimu i da prikažu zadovoljavajući napredak u studiranju.

Izuzetak je sektor brige o starima

Iako će promene uticati na većinu nosilaca međunarodnih studentskih viza, postoji izuzetak za one koji rade u sektoru brige o starim licima. Naime, nosioci studentskih viza koji su zaposleni u ovoj industriji pre 9. maja 2023, mogu da nastave da rade neograničen broj sati sve do do 31. decembra ove godine.

Stop za “nekvalitetne edukatore“

Poslanik laburista u saveznom parlamentu Džulijan Hil pozvao je na reforme sistema međunarodnog visokog oberazovanja, kako bi se eliminisali „nekvalitetni stručni edukatori“, za koje je rekao da koriste sistem kao „radnu vizu za nisku naknadu“.

On je predložio je da se obustavi prijem stranih studenata za studentske kurseve niskog kvaliteta i da se spreči interna procena kako bi se zaustavio trend upisivanja visokih škola samo da bi nosioci studentskih viza dolazili s namerom da rade, a ne da studiraju.

Detaljnije