Da bi građani mogli da trguju hartijama od vrednosti – akcijama i obveznicama, praktično ne postoji nikakvo ograničenje. Dovoljno je da se sa nekoliko hiljada dinara upustite u avanturu zvanu trgovina na Beogradskoj berzi i da zaradite, zašto da ne. Pri tom za takvu „novčanu avanturu“ nije potrebno veliko znanje. Treba samo odabrati brokera, pratiti izveštaje sa berze u novinama i poslušati savet analitičara. Naravno, konačna odluka da li ćete određenu akciju neke firme kupiti ili prodati je isključivo na vama.
Sa gledišta Beogradske berze sve brokerske kuće, a ima ih 74, imaju ravnopravan status. Ukoliko ste neodlučni kome svoje poverenje da poklonite, savet je da dobro proučite uslove koje nude brokeri i da na osnovu toga donesete odluku. Svaki građanin koji želi da trguje na berzi mora da angažuje brokera kako bi preko njega uspostavljao naloge za prodaju ili kupovinu hartija od vrednosti.
Na listingu Beogradske berze nalazi akcije više od 900 preduzeća, a to ne znači da se sa svima trguje. Dnevno se u proseku obavlja kupoprodaja akcija oko 90 preduzeća. Kontinuiranim metodom (uparivanje naloga kupovine i prodaje je moguće u svakom trenutku za vreme trajanja trgovine od 10 do 13 časova, po različitim cenama) trguje sa akcijama 28 preduzeća. Metodom preovlađujuće cene obavlja se kupoprodaja manje likvidnim akcijama.
Bukvalno se na berzi mogu naći akcije preduzeća koje koštaju dinar po komadu. To je cena hartije od vrednosti preduzeća „Dragiša Brašovan Trudbenik“. Najvišu vrednost ima jedna akcija Beogradske berze – 800.000 dinara.
Procedura trgovine hartijama od vrednosti se razlikuje u zavisnosti od toga da li građanin kupuje ili prodaje akcije preduzeća ili obveznice stare devizne štednje.
– Prvi korak ka učestvovanju u trgovini hartijama od vrednosti je da građanin kod izabranog brokersko-dilerskog društva potpiše ugovor o otvaranju i vođenju vlasničkog računa hartija od vrednosti u Centralnom registru. Nakon toga potpisuje se ugovor o posredovanju u obavljanju trgovine hartijama od vrednosti. Istovremeno u banci moraju da se otvore namenski računi za kupoprodaju akcija ili obveznica. Posle toga klijent u dogovoru sa brokerom daje naloge o kupovini ili prodaji – kaže Hristina Bendić, broker u „Senzalu“ iz Beograda.
Inače, kompletna procedura otvaranja namenskog računa i sastavljanja ugovora traje najduže jedan dan. Preporuka građanima koji žele da na ovakav način zarade je da se informišu preko novina ili na sajtu Beogradske berze ili brokerskih kuća, o kretanju cena hartija od vrednosti. Upoređujući podatke, analizirajući, ali i savetovanjem sa analitičarima iz brokerskih kuća, mogu da donesu odluku koja je za njih najbolja. Jer svaka konačna odluka o eventualnoj kupovini ili prodaji je na klijentu.
Vremenski rok za saldiranje transakcija (priliv novca od trenutka prodaje, odnosno registrovanje hartija od vrednosti na vlasničkom računu klijenta od trenutka kupovine u Centralnom registru) je tri radna dana. Drugim rečima, svoj novac dobijate nakon tri radna dana. I to u dinarima, kada se trguje akcijama, a u evrima kada je trgovanje obveznicama Republike Srbije.
– Od početka ove godine novina je da klijenti imaju mogućnost da akcije koje kupe danas odmah sutra prodaju. Ranije je moralo da se sačekaju tri radna dana. Za tržište to znači veću likvidnost, dok investitorima to omogućava brži obrt novca – zaključuje broker Hristina Bendić.