Iste porodice decenijama na vlasti!

Ko su naslednici jugoslovenskih političkih dinastija

Svakoj državi, pa i Srbiji, uvek su bili potrebni obrazovani i pismeni ljudi da je vode. Naš problem je što je društvena elita menjana krvavim, često i bratoubilačkim ratovima, tako da se nije održalo mnogo porodičnih dinastija.

Među današnjim političarima i javnim ličnostima koje imaju bogatu porodičnu istoriju je državni sekretar u ministarstvu pravde Slobodan Homen, srpski ambasador u Švajcarskoj Milan Protić, ministar inostranih poslova Vuk Jeremić, portparolka Specijalnog suda Maja Kovačević, a dubok trag je ostavila i komunistička porodica Marković, najpoznatija po tome što iz nje potiče supruga Slobodana Miloševića.
čukundeda po majci jednog od lidera nekadašnjeg DOS-a Milana St. Protića je bio đorđe Nestorović, prvi čovek Beograda od 1914. do 1918, a čukundeda po ocu, čuveni Stojan Protić je bio ministar unutrašnjih poslova, pa ministar finansija i prvi predsednik Vlade Kraljevine SHS. Iako je Milan posle petog oktobra, osim u Bernu, kratko bio i ambasador SR Jugoslavije u Vašingtonu, odakle je smenjen posle samo nekoliko meseci, a jedno vreme i lider minornog DHSS, činjenica je da ni po čemu nije dostigao svoje slavne pretke.

Praunuk đorđa Nestorovića je i poslanik DS-a u Skupštini Srbije Nenad Konstantinović. Porodica ovog bivšeg otporaša na osnovu toga potražuje brojne oduzete nekretnine u Beogradu, među kojima su i sadašnja zgrada američke ambasade, zgrada u ulici Srpskih vladara i brojne druge. Konstantinović je s majčine strane blizak rod Slobodanu Homenu, a njihov zajednički deda po majci bio je nekadašnji predsednik Advokatske komore Srbije Slobodan Subotić, koji je zastupao generala Dražu Mihailovića. Advokata Subotića komunističke vlasti su u dva navrata hapsile, sveteći mu se tako zbog učešća u odbrani nepodobnih, a rehabilitovan je pre dve i po godine. Nije bolje prošao ni za vreme nemačke okupacije, pošto je u avgustu 1942. uhapšen i sproveden u logor na Banjici, a zatim u austrijski logor Mauthauzen, u kojem je dočekao kraj rata. Njegovog oca a Homenovog pradedu protu Dušana su zaklale ustaše.

Porodična istorija ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, ako izuzmemo bogatu poslovnu biografiju njegovog oca Mihajla Miška Jeremića, više je vezana za Bosnu nego za Srbiju. Jeremić je čukununuk Murat-age Pozderca i praunuk potpredsednika AVNOJ-a Nurije Pozderca. Murat-aga je vladao Cazinskom krajinom pred kraj Otomanskog carstva, a Nurija Pozderac, visoki partijski rukovodilac KPJ, poginuo je u bici na Sutjesci. Jeremićeva baba Sadeta Pozderac je bila direktorka Prve beogradske gimnazije. Udala se za diplomatu Šerifa Buljubašića i izrodili dvoje dece – Senu i Seada. Sead je postao operski pevač, a Sena se udala za tadašnjeg direktora Jugopetrola Miška Jeremića. Srpski ministar spoljnih poslova, međutim, nikada u javnim nastupima nije isticao svoju porodičnu biografiju.

Porodična istorija Mirjane Marković, prve dame srpske politike u najteža vremena u našoj novijoj istoriji, manje-više je dobro poznata. ćerka partijskog rukovodioca Mome Markovića i revolucionarke Vere Miletić rođena je 1943, samo godinu dana pre nego što je Vera uhapšena u Beogradu i streljana posle strašnog mučenja. Posle rata se od njenog oca u politici mnogo bolje snašao njen stric Dragoslav Draža Marković, koji je sedamdesetih godina važio za najmoćnijeg čoveka u Srbiji. U javnosti je manje poznato da je Mirina sestra po ocu poznata beogradska novinarka i jedan od osnivača agencije Beta Ljubica Marković. Kada su njena polusestra Mirjana i zet Slobodan postali najčuveniji, najpre najvoljeniji, a onda najomraženiji, bračni par u Srbiji, Milošević-Marković, malo ko je s njima mogao da poveže novinarku koja je svih tih strašnih devedesetih bila u prvim redovima borbe za profesionalno novinarstvo.

Maja Tomić-Kovačević: Mladić me je pitao za Savu

Partizanski komandant Sava Kovačević, koji je zajedno sa Jeremićevim pradedom Nurijom Pozdercem poginuo na Sutjesci, deda je Maje Kovačević, sudije i portparolke Specijalnog suda.
-Sava je moj deda po ocu. On je praktično mog oca Mitra podizao, pošto je deda Nikola Savin brat još 1929. otišao iz zemlje i nije ga bilo 17 godina. Još kao mala, slušala sam mnoge lepe priče o dedi Savi da je on legenda – kaže Maja. Ona dodaje da je Sava Kovačević i proletos iznenada bio tema u zgradi Specijalnog suda.
– Ratko Mladić mi se u holu suda obratio rečima Je li, mala, ti si unuka Save Kovačevića, nemoj da kaljaš njegovo ime, nemoj da ga brukaš… Nego ja bih voleo da posetim Savin grob.

Homen: Žao mi je što nisam zapamtio dedu!

– Dedu, nažalost, nisam zapamtio, jer sam imao tri godine kada je umro- priča Slobodan Homen o dedi od koga je nasledio i ime i advokatsku kancelariju.
– Bila mi je posebna čast što sam bio angažovan u komisiji koja je istraživala okolnosti smrti Draže Mihailovića. Posebnu odgovornost osećao sam zbog toga što je moj deda sedam godina proveo po zatvorima, isključivo zbog političkih uverenja – kaže Homen za Alo!.