Izložba prikazuje prva zabeležena svedočanstva postojanja, društvenog uspona, trajanja i gašenja tih srpskih porodica, kao i njihov život u različitim multikulturnim sredinama i državama, u složenim istorijskim okolnostima i društvenim promenama. Odabranim predmetima predstavljen je svakodnevni život tih porodica iz ugla tradicionalnog i modernog, javnog i privatnog, muškog i ženskog sveta.
Veći deo izložbe prati porodicu Radanović u Osijeku koja se može smatrati predstavnikom srpske građanske porodice nastale i oblikovane u Habzburškoj monarhiji. Pozicija ove porodice na društvenoj lestvici konstantno je rasla od kraja 18. veka do Drugog svetskog rata. Osnovu njihove ekonomske stabilnosti činila je trgovina tekstilnim materijalima: suknom, prekrivačima i pozamanterijom. Pored porodičnog poslovanja abadžija i trgovaca muški predstavnici u 20. veku su bili: veleposednici, industrijalci, sudije okružnog suda, kraljevski javni beležnici, oficiri i gradonačelnici. Kontinuirano i aktivno su učestvovali u javnom, kulturnom, crkvenom, društvenom i političkom životu grada Osijeka. Najviši uspon porodica doživljava u četvrtoj deceniji dvadesetog veka.
Identitet ove porodice ogleda se u stalnom preplitanju tradicionalnih vrednosti i normi srednjoevropskog građanskog društva. Porodica je bila pravoslavne vere i u njenom okrilju i široj zajednici slavljeni su verski praznici i poštovani tradicionalni običaji.
Žene iz ove porodice su se starale o vaspitanju i obrazovanju dece. Takođe, bile su u službi reprezentacije supruga, porodice i domaćinstva, a važnu ulogu su imale u oblikovanju enterijera i vizuelnog identiteta porodične kuće.
Porodične i ratne tragedije, izbeglištvo, kao i neposredni događaji vezani za uspostavljanje posleratnog sistema naglo su prekinuli razvoj, privredne i društvene aktivnosti ove ugledne osječke porodice. Udajom ženskih članova porodični život se nastavio u drugim sredinama, u Petrinji i Beogradu.
U posebnom segmentu izložbe predstavljen je život Vere Radanović, udate za trgovca Nikolu Tomića iz Petrinje. Period od 1923. do 1978. obeležen je sudbonosnim ratnim godinama, izbeglištvom i posleratnom društvenom marginalizacijom.