Kako „Vesti“ nezvanično saznaju, predsednik Skupštine Srbije Dragan Maršićanin raspisaće u četvrtak, 19. februara vanredne parlamentarne izbore na kojima bi po prvi put mogla da glasa i srpska dijaspora. Prvi termin za održavanje izbora, posle isteka 45 dana od trenutka raspisivanja je 4. april, tako da je veoma moguće da upravo tog dana budu održani novi izbori, dok će do narednog četvrtka najverovatnije biti izmenjen Zakon o izboru narodnih poslanika, kako bi i dijaspora mogla da glasa. Inače, kako saznajemo, juče ujutru održan je sastanak na kome je Vojislav Koštunica, predsednik DSS-a termin raspisivanja izbora predstavio liderima stranaka koje su učestvovale u pregovorima oko formiranja nove Vlade Srbije.
Raspuštanje Skupštine
Prema Ustavu Srbije v.d. predsednika Srbije raspisuje izbore. Konstatovaću da nema skupštinske većine za formiranje Vlade Srbije, raspustiti Skupštinu i raspisati izbore – objasnio je Dragan Maršićanin proceduru koja bi usledila u slučaju novog izbornog ciklusa u Srbiji.
S druge strane, predsednik Skupštine Srbije Dragan Maršićanin najavio da će iduće nedelje biti održana vanredna sednica republičkog parlamenta na kojoj će biti raspisani novi vanredni parlamentarni izbori i na kojoj treba da budu izmenjeni izborni zakoni.
– Nalazimo se na korak do raspisivanja izbora. Ukoliko se ne postigne dogovor o formiranju vlade, predložićemo iduće nedelje izmenu Zakona o predsedniku Republike, kojom će biti ukinut cenzus od 50 plus jedan odsto izlaznosti u prvom krugu, izmene Zakona o izboru narodnih poslanika prema kojima će biti uveden „prirodan prag“ za ulazak nacionalnih manjina u parlament, a dijaspori ćemo omogućiti pravo glasa. Takođe, biće izmenjen sastav Republičke izborne komisije – rekao je Maršićanin novinarima u republičkom parlamentu.
Prema tim izmenama, predsednik Republike bio bi izabran većinom broja glasača koji su izašli na glasanje, a nacionalne manjine bi na parlamentarnim izborima obezbedile sigurno učešće u parlamentarnom životu, jer bi se broj izašlih na izbore podelio sa brojem 250, koliko republički parlament ima poslanika i dobijena cifra bi predstavljala broj glasova koji bi manjinama obezbedili jednog poslanika.
Birališta u konzulatima?
Visoki funkcioner Demokratske stranke Srbije Rade Obradović ocenio je u izjavi za „Vesti“ da su realni izgledi da dijaspora učestvuje u glasanju već na prvim narednim izborima u Srbiji.
On je objasnio da bi naši građani koji žive u inostranstvu trebalo da glasaju u diplomatsko-konzularnim predstavništima a na pitanje da li će do prvih izbora biti sređeni birački spiskovi Obradović je odgovorio da su oni u rukama sadašnje izvršne vlasti i da bi parlament kao vrhovni zakonodavni organ mogao da proba da sredi to pitanje kroz kontrolu izvršne vlasti. On smatra da je vrlo važno za dijasporu doneti i zakon o državljanstvu i kako je najavio uskoro će se više uraditi i na tome.
– Treba pronaći modalitet da dijaspora učestvuje u političkom životu Srbije – ocenio je u izjavi novinarima šef poslaničkog kluba Demokratske stranke Boris Tadić i poručio da će se za to pitanje pronaći zajedničko rešenje.
On je naglasio da je vrlo važno da oni koji učestvuju u političkom odlučivanju u Srbiji dele sudbinu zemlje, a da ne budu na neki način izmešteni iz života naroda u Srbiji o čijoj sudbini odlučuju.
Tadić smatra da ukoliko bude ukinut cenzus za izbor predsednika Republike, u slučaju razočaranosti građana zbog neformiranja nove vlade, izlaznost može da bude niska.
– Došli bismo u situaciju da predsednika može da izabere 10 odsto građana i da se nađemo pred dilemom o njegovoj legitimnosti – rekao je Tadić.
Otvoreni razgovor: Boris Tadić
On je podsetio „da su na izbornoj listi DS-a bile nacionalne manjine i da je ova stranka koja će sigurno ići na izbore samo kao DS, spremna i na takvu saradnju“. Tadić je optužio DSS da jedinI od stranaka demokratske opcije nije spreman za formiranje većinske vlade i da snosi odgovornost za to i za novi izborni ciklus.
Upitan da li će pokušati da lidera DSS-a Vojislava Koštunicu odgovori od raspisivanja novih izbora, Tadić je odgovorio da je otvoren za razgovore sa njim i predsednikom G17 plus Miroljubom Labusom.
– Dosadašnja argumentacija za formiranje vlade demokratskog bloka je isuviše jaka i nemam novih argumenata koje bih mogao izreći. Ali, ako je to preduslov za većinsku demokratsku vladu spreman sam za razgovore – kazao je Tadić.