Radna grupa za izradu Profila „Saveza srpske dijaspore u Austriji“ (SSDA), koja je protekle nedelje usaglasila tekst, u utorak uvece parafirala je ovaj dokument u prostorijama Konzularnog odeljenja Ambasade SRJ u Becu.
„Nakon parafiranja sledeci koraci su pružanje informacija o SSDA na sastanku pred 20. Smotru kulturno-umetnickog stvaralaštva naših gradana u Austriji, narednog petka u Ajzenštatu. Zatim ce jedna delegacija Radne grupe, na celu sa Aleksandrom Lekom, clanom Saveta dijaspore, u okviru dodatnog informisanja i animiranja šire javnosti, poci u posetu pokrajinama. U toku jedne nedelje u pokrajinama ce se podeliti materijali o SSDA, nakon cega ce biti raspisani izbori. Bilo bi dobro da se oni održe do kraja novembra, objasnio je za „Vesti“ savetnik za dijasporu Ambasade SRJ u Becu Nikola Dimitrievski.
Najpre ce se formirati takozvana „krnja skupština“, odnosno „krnji“ sastav SSDA, a potom ce se prici „dopuni“ nezavisnim kandidatima.
On je najavio da ce se uputiti veci broj pisama i da ce se preko medija pokušati animirati što veci broj gradana da izadu na izbore kandidata.
SSDA se, kako je zapisano u Profilu, sastoji od jednog predstavnika Srpske pravoslavne crkve, po jednog delegata iz svake postojece organizacije dijaspore u Austriji ukljucujuci Predsedništvo Saveza srpskih zajednica Austrije; po jednog delegata iz svake pokrajinske zajednice klubova u Austriji; po jednog nezavisnog, na demokratskim izborima izabranog clana SSDA iz svake pokrajine, s tim da Bec daje 6 nezavisnih clanova. U sadašnji SSDA ulazi i predstavnik Kongresa srpskog ujedinjenja (KSU) koji nije registrovan u Austriji ali cije je prisustvo u SSDA od velike važnosti s obzirom na ulogu i funkciju KSU u dijaspori.
To znaci da broj clanova SSDA nije ogranicen cime se ostavlja mogucnost prijema novoformiranih, registrovanih organizacija, o cijoj validnosti ce odlucivati SSDA.
Tokom poseta pokrajinama delegacija Radne grupe pokušace da o SSDA informiše kako ljude okupljene oko klubova, tako i one koji su izvan njih a žele da se ukljuce u aktivnosti ovog tela.
„Nakon neuspelog drugog kruga predsednickih izbora u Srbiji potpisali smo kljucni dokument za sazivanje kompletne dijaspore u Austriji. Moram da kažem da se postavlja ponovo veliko pitanje da li bi drugi krug predsednickih izbora u Srbiji propao da je dijaspora imala pravo glasa. Razumem apatiju u zemlji koja je nastupila, i žao mi je zbog toga, ali nije bila ispravna. Ovi izbori koštaju jako mnogo, a mi smo siromašna zemlja. Neuspelim glasanjem gubimo vreme kako u politici, tako i u ekonomiji“, smatra clan Saveta dijaspore iz Austrije Aleksandar Leko.
„Dijaspora nije bauk i nje se ne treba bojati. Naravno da niko ne može da racuna kome ce dijaspora dati svoj glas, ali ako želi da i ljudi izvan zemlje ucestvuju u glasanju mora da se potrudi da nešto uradi dijasporu da bi je pridobio za sebe. Sa dijasporom mora da se radi da bi nekome dala glas. Ako se dijaspori da pravo glasa Srbija ce dobiti još nekoliko miliona glasaca, i ta brojka nije za potcenjivanje. Sada je pravo vreme da se ponovo pokrene tema oko prava glasa za dijasporu, što je Savet dijaspore vec jednom tražio od vlade“, kazao je on.
Prema njegovim recima, Savet dijaspore ce u narednom periodu „intenzivirati ovu temu, koja je kljucna“.
Broj delegata
Prema sadašnjoj situaciji, SSDA bi trebalo da ima 37 delegata (SPC, Kongres srpskog ujedinjenja – KSU; Srpski forum – SF; Srpski centar-SC, Austrijsko-jugoslovenskog udruženje-AJU; Udruženje austrijsko-jugoslovenske solidarnosti-UAJS; HUMANITAS; Klub privrednika-KP; Klub srpskih studenata-KSS, Savez srpskih zajednica-SSZA, Romano centar, Udruženje vojvodanskih Madara, Savez srpskih klubova u Forarlbergu i Srpsko udruženje kulturno-
sportskih klubova u Becu daju po jednog delegata – ukupno 14; devet pokrajinskih zajednica klubova daje po jednog delegata, osam pokrajina (bez Beca) daju po jednog nezavisnog delegata, dok Bec daje 6 nezavisnih delegata, što je ukupno 37.