Izjašnjavanje u Crnoj Gori ukočilo rešavanje sudbine regruta u dijaspori
Otkup vojnog roka posle referenduma
Građani SCG koji žive u inostranstvu, ako ne žele da služe vojsku, imaće priliku da otkupe vojni rok tek po okončanju referenduma u Crnoj Gori. Međutim, još nije poznato da li će za to morati da plate cenu o kojoj se razmišlja u vojsci, a iznosi 5.200 evra, ili upola manje, 2.500 evra, što predlaže srpsko Ministarstvo dijaspore.
Prema procenama, od 100.000 vojnih obveznika u inostranstvu oko 16.000 njih bilo bi spremno da plati da ne služi vojsku, uključujući i 2.500 građana koji bi trebalo da budu amnestirani zbog dosadašnjeg izbegavanja vojne obaveze.
Predlog zakona o odbrani prošao je javnu raspravu, a Savet ministara trebalo bi da odluči o ceni. Naš izvor iz te institucije tvrdi da se to neće dogoditi pre referenduma u Crnoj Gori, koji je zakazan za 21. maj.
Ranije smo pisali da se u Ministarstvu odbrane razmatra mogućnost da regruti otkup vojnog roka plaćaju 5.000 evra, što je cena preuzeta iz iskustva Turske. Regruti koji će moći da koriste taj institut moraju da imaju odobren privremeni ili stalni boravak u inostranstvu iz Ministarstva odbrane SCG ili diplomatsko-konzularnih predstavništava u inostranstvu. Njime se mogu koristiti i regruti sa dvojnim državljanstvom. Nacrt zakona o odbrani, objavljen na sajtu Ministarstva odbrane Srbije i Crne Gore (www.mod.gov.yu), predviđa da vojni rok traje šest meseci, kao i mogućnost otkupa roka za regrute koji žive u inostranstvu.
Vojislav Vukčević, srpski ministar za dijasporu, za „Blic“ kaže da je čuo da bi otkup mogao da košta više od 5.000 evra, ali da su na to reagovale mnoge zajednice naših iseljenika u inostranstvu.
– Postoje mladići koji studiraju u inostranstvu, druge izdržavaju roditelji, samo mali broj obveznika radi i mogao bi da plati toliku sumu. Svi se slažu da ta suma treba da bude manja, a za naše obveznike u zemlji i ova cena od 2.500 evra je nedostižna – kaže Vukčević.
On dodaje da trenutno vojni rok neće moći da otkupe obveznici koji žive u zemlji, ali da nije isključeno da se u Skupštini SCG amandmanima izmeni i ta odredba. U Ministarstvu odbrane objašnjavaju da domaći vojni obveznici već imaju pogodnosti kao što su vojni rok od šest meseci i civilno služenje vojnog roka, a da bi vojni obveznici iz inostranstva plaćali iznos koji bi obuhvatao troškove vojnog roka koji bi trajao osam meseci.
– Predlog je da se prikupljen novac koristi isključivo za modernizaciju vojske – objašnjava Aleksandar čotrić, državni sekretar Ministarstva za dijasporu.
Tako, bar za sada, građani koji žive u Srbiji i Crnoj Gori neće moći da izbegnu vežbe u zoru, konzerve stare 20 godina i istrošeno oružje i opremu čime ih, nenamerno, vlasti SCG svrstavaju u građane drugog reda.