Izložbu će otvoriti Milenko Jahura, predsednik Srpskog nacionalnog društva Prebilovci a govoriće i Dušan J. Bastašić, predsednik udruženja građana Jadovno 1941. iz Banja Luke koje je inicijator i zajedno sa KC Novoga Sada nosilac ovog projekta.
Ideja o prebilovačkoj izložbi rođena u dušama potomaka srpskih žrtava postradalih u ustaškoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, okupljenih oko Srpskog nacionalnog društva Prebilovci i Udruženja Jadovno 1941.
Prebilovci su staro srpsko selo u Hercegovini, koje se nalazi na obodu doline Neretve, 5 kilometara od Čapljine. Pretke današnjih Prebilovčana zatekli su Turci u selu, prilikom osvajanja Hercegovine u XV veku.
Do 1941. godine, Prebilovci su bili, za hercegovačke prilike, veliko i ekonomski jako selo u kome je žielo oko hiljadu stanovnika. Prema izeštaju žandarmerije NDH, iz septembra 1941. godine, ustaše su toga leta ubile 820 Srba iz Prebilovaca. Samo u jednom danu, 6. avgusta te godine, ubijeno je 550-600 žena i dece tako što su živi bačeni u Šurmanačku jamu kod Međugorja. Ugašen je život u 57 porodica.
„Ilindanski pokolj“ preživelo je samo 170 Prebilovčana, pretežno muškaraca, koji su se ponovo ženili i u poznim godinama dobijali novu decu i davali im imena onih postradalih. Tako je obnovljen život u selu.
Zbog ove tragedije, Prebilovci su četvrto na svetskoj listi najstradalnijih sela u Drugom svjetskom ratu.
Autori izložbe su Predrag Lozo i Dragoslav Ilić, istoričari iz Banja Luke.