Posle nedavnog boravka delegacije Društva srpskih domaćina (DSD) u čikagu i drugih kontakata sa našom dijasporom u svetu, otvorena je saradnja koja podrazumeva i ekonomske rezultate. Prvi značajan ugovor je sklopljen sa našim biznismenom iz ovoga grada Ljubomirom Zečevićem o isporuci voćarskih i povrtarskih prerađevina u vrednosti od 500 hiljada dolara.
“ U čikago smo poslali i svoga komercijalistu Nenada Robajca da pospeši realizaciju ovog ugovora, sa dugoročnim ciljem da osnuje zajedničku firmu DSD i čikaškog partnera. Naša zemljakinja Milja Zečević je u čikagu, otvorila salon za odevne rukotvorine preduzeća „Anđelija Mišić“ i naručila robe za 50 hiljada dolara. Istovremeno smo sa Dejanom Bojićem iz Toronta ugovorili novu pošiljku proizvoda naših preduzeća, koja su u okviru Društva ili sa njim sarađuju, vrednu 200 hiljada dolara, budući da smo se već oprobali na kanadskom tržištu “ doznajemo od Jovana čekovića, predsednika DSD.
Društvo je „pružilo pipke“ i ka Južnoj Africi. U najbogatijoj zemlji crnog kontinenta živi oko 12 hiljada iseljenika iz naše zemlje, a najpoznatiji među njima, Nićifor Aničić iz Prijepolja, osnovao je školu za srpsku decu. Posredstvom Društva, u Johanesburg odlaze kompleti srpske narodne nošnje za mališane, proizvedene u Koštunićima pod Suvoborom, knjige, udžbenici i učila za koje će isporučilac dobiti oko 50 hiljada dolara. Veza između škole u dijaspori i OŠ „Ivo Andrić“ iz sela Pranjani pod Maljenom već je uspostavljena, i dvoje nastavnika uskoro odlaze na jug Afrike da pomognu u nastavi dece iseljenika.
Razvoj saradnje DSD sa dijasporom, u turističkom smislu, u najužoj je vezi sa dovršavanjem hotela „Milica i Panajota“. Reč je o veoma luksuznom objektu pod Ravnom gorom sa četiri zvezdice, sa više od stotinu soba i apartmana, pokrivenim bazenom i nizom privredno-poslovnih i sportskih sadržaja.
“ Imali smo trenutni zastoj pri kraju investicije, ali smo na putu da ga prevaziđemo, pošto se jedan partner iz Slovenije ponudio da uloži oko dva miliona evra “ otkriva nam čeković. “ U tom smeru zajednički vodimo pregovore za povoljan kredit na pet godina i jednom „grejs“ godinom. Uslov Slovenaca, koji ćemo prihvatiti, jeste da 60 odsto materijala i opreme za dovršenje hotela isporuče firme iz „dežele“.
Za malinu i novac i izvoz
Prva zadruga Društva srpskih domaćina, osnovana nedavno u Koštunićima pod Suvoborom, obavila je pripreme za predstojeći otkup malina. Hladnjača ovdašnjeg preduzeća „Etnoart“ isporučila je poslednje tone prošlogodišnjeg roda i spremna je da prihvati do 200 vagona svežih malina.
“ Obezbedili smo, u saradnji sa jednom bankom, dva miliona evra za plaćanje proizvođačima „na vagi“, tako da čekanja za novac neće biti. Ujedno smo blizu ugovora sa jednom izrćlskom firmom iz Jerusalima da, posredstvom nje, svu malinu izvezemo u svet bez dugog zadržavanja u hladnjači “ kaže direktor zadruge Miladin Martinović.