JAKA DIJASPORA SNAŽNA I SRBIJA

BORIS TADIć POSETIO čIKAGO I SREO SE SA NAŠIM LJUDIMA

JAKA DIJASPORA SNAŽNA I SRBIJA

• Delegacija iz Beograda sastala se sa brojnim američkim zvaničnicima, kao i sa predstavnicima velikih kompanija i srpske dijaspore • Tadić pozvao guvernera Ilinoisa Roda Blagojevića da sa porodicom budu njegovi gosti u Beogradu

Tokom posete Americi, predsednik Srbije Boris Tadić ovog vikenda je boravio u čikagu i imao niz značajnih susreta sa američkim zvaničnicima, biznismenima i predstavnicima srpske dijaspore.
Tadić je prilikom razgovara sa predstavnicima srpske dijaspore rekao da je i Srbiji, ali i srpskoj dijaspori neophodno ujedinjenje,višestruko povezivanje i prevazilaženje višegodišnjih nesporazuma.
– Tek tako, ujedinjenu, ja vidim snažnu i naprednu Srbiju, sa svim svojim građanima i u otadžbini i u svetu – dodao je Tadić.
Sa svojim domaćinom, generalnim konzulom SCG u čikagu Deskom Nikitovićem i saradnicima u subotu je razgovarao sa guvernerom Ilinoisa Rodom Blagojevićem, veoma konstruktivno otvarajući pitanja za mogućnost saradnje, naročito u oblasti ekonomije, u korist obe države.

Torta za gosta

Za predsednika Tadića na prijemu u gneralnom konzulatu SCGspecijalno je pripremljena torta uz reči dobrodošlice prvom srpskom demokratski izabranom predsedniku koji je posetio čikago.

– Želim da zahvalim predsedniku Tadiću na poseti i mogućnosti da razgovaramo o različitim temama, o tome kako mi možemo pomoći da se ostvare kontakti koji bi doneli dobro i ekonomiji Ilinoisa i ekonomiji Srbije. Meni je čast ovaj razgovor sa njim, prvim demokratski izabranim predsednikom Srbije, čestitao sam mu na veoma uspešno vođenoj kampanji i na njegovoj proevropski i proamerički zasnovanoj politici. Naravno, govorili smo i o mom poreklu, o mom ocu, koji je u Ameriku došao iz Velikog Krčmara u Šumadiji, i o tome da bih voleo nešto konstruktivno da uradim za zemlju njegovog i mog porekla. Ovo je za mene bio veoma značajan razgovor i, kako bi jedan lik iz filma „Kazablanka“ rekao, ovo je početak jednog dugog i iskrenog prijateljstva.- rekao je, zahvaljujući se na srpskom jeziku guverner Blagojević.

Izgubljen prtljag

Predsednikov asistent Vuk Jeremić skoro oba dana u čikagu proveo je telefonirajući avio-kompaniji „Britiš ervejza“, koja je izgubila njegov prtljag na letu između Londona i Aspena. Da nevolja bude veća, u hotelu „Peninsula“, koji je nedavno proglašen za najbolji američki hotel, u kome je delegacija odsela, Jeremiću su na hemijskom čišćenju izgoreli jedino parno odelo, ono u kome je doputovao. Ipak, nije gubio nadu da će prtljag sa garderobom, ali i važnim dokumentima, makar stići u Vašington.

Predsednik Tadić je ovaj razgovor ocenio veoma pozitivno, naglašavajući da su veoma realno govorili o mogućnostima za ekonomsku saradnju.
– Ovo je naš prvi susret, ali smo govorili o veoma važnim pitanjima, pokušavajući da napravimo most između dve ekonomije, s namerom da stvorimo mogućnost za otvaranje kancelarija i predstavništava u Beogradu, i započnemo uspešnu ekonomsku saradnju – rekao je Tadić.
Upitan da li namerava da uskoro poseti Beograd, Rod Blagojević je rekao da će to sigurno učiniti u toku naredne godine, sa svojom suprugom i decom, a predsednik Tadić ih je srdačno pozvao da budu njegovi gosti.

Tokom prepodneva u subotu je predsednik Tadić imao značajan susret sa gradonačelnikom čikaga Ričardom Dejlijem, veoma konkretno dogovarajući saradnju kompanija i gradova.
Uz inicijativu Slobodana Pavlovića, ovdašnjeg biznismena koji već godinama ulaže u RS, i koji je u Slobomiru nedavno otvorio i univerzitet, predsednik Tadić se susreo i sa značajnim biznismenima, bankarima, profesorima i advokatima iz čikaga, koji imaju nameru da ulažu u Srbiju i pomognu izgradnju stabilnog ekonomskog sistema.

Na inicijativu Pavlovića da realizuje projekat na ušću reka Save i Drine, predsednik Tadić je u šali dodao da za taj projekat može biti i lično veoma zainteresovan jer njegova majka je poreklom iz tih krajeva.
Predsednik Srbije od ponedeljka boravi u Vašingtonu, gde će razgovarati sa američkim potpredsenikom Dikom čejnijem, državnim sekretarom Kolinom Pauelom, ministrom odbrane, Donaldom Ramsfeldom i brojnim američkim kongresmenima i senatorima.