JANKOVIćI IZ PARIZA čEKAJU NA NOVE ISPRAVE VEć čETIRI I PO MESECA

PASOŠI NE STIŽU JER SELO NEMA ULICU?

Porodica koja je još 3. novembra bila u konzulatu Srbije u Parizu, a bili su prvi Srbi koji su predali zahtev za izdavanje biometrijskog pasoša i slikali se sa vicepremijerom Božidarom đelićem tim povodom, konačno je dobila bar obaveštenje zašto nisu dobili putnu ispravu već čitava četiri i po meseca. Reč je o Milošu Jankoviću, predsedniku Skupštine dijaspore Francuske, njegovom sinu i snaji, dok je supruga, kako se ispostavilo, bila „čista“, pa joj je uručen novi pasoš. Zakonski rok za izdavanje biometrijske isprave je pride 60 dana.
Janković mesecima pokušava da sazna šta se dogodilo i gde je zastoj, ali je sve bilo uzalud. Konačno, juče je iz konzulata u Parizu dobio informaciju, odnosno poziv da se pojavi i da se, kako se ponadao, sve privede kraju.
– I to mi je bilo iznenađenje koje ne znam kako da tumačim, izuzev da se smejem. Dakle, ovo je trebalo nadopuniti u mom zahtevu za izdavanje pasoša: kuća u mom selu nema ime ulice, pa smo u rubrici za ulicu, stavili – „nema“. E, sada, javljaju da se umesto toga – „nema“, mora napisati – „nema ulica“ – objašnjava Miloš.
Problem kod njegovog sina je nešto drukčiji.
– Za mesto rođenja stavili smo Pariz, što je tačno. Po njihovom tumačenju, trebalo je da stavimo i broj 11, odnosno „rođen je u Parizu, u 11. arondismanu“, što je jedna od 20 pariskih opština – kaže on.

Beskoristan terminal

Janković navodi da su u Parizu postavljena dva terminala za prikupljanje podataka, ali da su oba radila samo u početku, te da je sada odavno u upotrebi samo jedan.
– Zar nisu mogli da ga prebace u Lion i tamo nekoga obuče za ovaj posao? Pa, nije to doktorska disertacija – protestuje Janković.

Treći problem (kod snaje) je takođe drugačiji.
– U rubriku u kojoj je trebalo napisati profesiju, ona je upisala „pedijatrijska sestra“, a trebalo u podužetku, kako su nam rekli u konzulatu, da doda crticu i onda napiše „tehničar“ – sažima Miloš.
Ako su ovo ti „krupni problemi zbog kojih procedura traje četiri i po meseca“, dodaje Janković, onda jedino može da se tumači time da je u pitanju „zezanje“.
– To je neprofesionalnost, nemar, nerad, glupost. Očigledno je da se taj posao odvija teško. Nije trebalo da celu stvar ovako postave. Ako hitnost od njih traži međunarodna zajednica, morali su joj iskreno reći da je to teško postići u roku, a ne da obznanjuju jedno produženje roka, pa drugo produženje, biće i treće. Evropi to deluje neozbiljnije nego da su joj iskreno priznali svoje zastoje – kaže Janković koji ni sada nije načisto kad će mu biti uručena nova putna isprava.