„To je vlada koja zastupa državnu administraciju, ali je to vrlo slabašna i loša vlada, vlada bez kičme, vlada kojom vladaju lobiji i interesne grupe, a ponekad i administracija iz Brisela“, rekao je Janša, predstavljajući interpelaciju i njen smisao na konferenciji za novinare u Ljubljani.
Prema slovenačkom ustavu, 10 poslanika može podneti interpelaciju protiv vlade, pa se onda tokom parlamentarne rasprave govori o njenom radu, a opozicija može nakon toga zahtevati da se glasa o poverenju vladi.
Janša, čiji su zastupnici dali potpise za interpelaciju, naveo je da ustavnu mogućnost o glasanju o poverenju vladi ne želi da iskoristi, a u tom bi slučaju morali sami da predlože kandidata za novog predsednika vlade koji bi zemlju, u slučaju da dobije natpolovičnu većinu glasova poslanika, vodio do novih izbora, prenosi Fena.
Janša je naglasio kako očekuje da će vlada i njena većina u parlamentu nastojati da otežu sa odlukom kad će parlament o interpelaciji raspravljati, ali da bi to svakako trebalo da se obavi do kraja ove godine.
Janša Cerarovu koalicionu vladu smatra neuspešnom i tvrdi da ništa bitno nije učinila u dve prve godine svog mandata, kao i da ne bi bilo iznenađenje ako bi do godine usledili novi prevremeni izbori, navodi Fena.
Cerar je u subotu, nakon što je opozicija najavila svoj potez, izjavio kako je reč o paušalnom i neopravdanom napadu na njegovu vladu koja je stabilizovala zemlju politički i ekonomski i da Janšina stranka želi postići političke efekte u trenutku kad je sam razmišljao da opoziciji predloži saradnju, kako bi se zemlja lakše suočila sa izazovima i reformama koji su u društvu potrebni.