Jedanaest godina nakon petooktobarskih promena Srbija nije rešili nijedan od ključnih problema, Kosovo je i dalje glavna tema, korupcija je još veća, nezaposlenost raste, standard je na dnu… Nakon 11 godina građani skoro da nemaju nikakvo poverenje u političare i, što je možda najgora posledica – izgubili su nadu da se išta može promeniti. Prvih nekoliko godina posle promena svi su govorili o boljoj budućnosti i nadali se da će biti uspostavljen nekakv sistem, ali su prethodnih 11 godina bili svedoci uništavanja svega što je uspelo da preživi Miloševića. Danas malo ko veruje da aktuelna vlast pa ni opozicija može uraditi nešto značajno, jer su svi duboko ogrezli u korupciji.
Ni Evropska unija nije više argument
Priča o ulasku u Evropsku uniju više nikoga ne fascinira. Sve čime se vlast hvali da je dosad urađeno, nije donelo ništa konkretno pa je strah od toga da dalje integracije neće pomoći građanima, već samo elitama, potpuno opravdan. Dakle, ni ulazak u EU više se ne može ponuditi kao neko realno rešenje koje će umiriti siromašne i depresivne građane.
Jedanaest godina nakon 5. oktobra ne samo da svako od građana na ličnom primeru vidi da ništa ne valja već nam i objektivni pokazatelji govore da smo dotakli dno. Nema istraživanja koje nas nije smestilo na kraj svoje liste. Nema oblasti u kojoj smo uspeli da uradimo nešto značajno. Sve je toliko upropašćeno da priča o oporavku izgleda kao delirijum ili čista laž. Zbog toga je apatija uhvatila sve osim onih koji kradu i koji imaju vlast u rukama. Nije apatična ni opozicija koja samo čeka izbore kako bi zauzela mesto onih koje kritikuje.
Gde je potrošeno 60 milijardi evra?
Predsednik LDP-a čedomir Jovanović ranije je rekao da se posle političkih promena 5. oktobra može konstatovati da je u Srbiji sve propalo. On je objasnio da je danas više zabrinut zbog loše situacije u zemlji nego 5. oktobra 2000. kada je poražena politika Slobodana Miloševića.
– Danas živimo u Srbiji koja je nesposobna da se modernizuje, gotovo da smo uništili sami sebe i sve oko nas, i za sve nam je kriv Milošević – dodao je on.
Mlađan Dinkić, predsednik URS-a, povodom godišnjice 5. oktobra rekao je kako je svestan da je deo razočaranja građana, ali i da je siguran da je manje grešio od drugih. Kako kaže, snosi odgovornost za svoje greške, ali je shvatio koliko je država neefikasna i želi da to ispravi decentralizacijom.
– Nezadovoljan sam onim što je urađeno u poslednjih 10–11 godina i snosim odgovornost za greške. Siguran sam, međutim, da sam uradio makar nešto više od drugih i da sam grešio manje od drugih – rekao je Dinkić.
Upitan gde je otišlo 60 milijardi evra koliko je ušlo u Srbiju od promena 2000. godine i zašto za taj novac nije mnogo urađeno, Dinkić je odgovorio da je mnogo više novca otišlo u tekuću potrošnju nego u investicije, a jedan od razloga za to je i centralizam.
Ljajić: Apstinenti će pobediti na izborima
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić rekao je povodom 11. godišnjice demokratskih promena, da u društvu u Srbiji nikada nije bilo manje energije nego što je sada.
– Realno, ogromno je nezadovoljstvo u narodu, u javnosti. Vlada apatija i mislim da će najveća stranka na sledećim izborima biti stranka apstinenata – ocenio je Ljajić.
Prema njegovim rečima, apstinenti će pobediti ukoliko se nešto ne promeni do izbora. Ljajić je lider Socijaldemokratske partije Srbije, a u vreme demokratskih promena 2000. godine bio je jedan od čelnika Demokratske opozicije Srbije (DOS), koja je oborila režim Slobodana Miloševića.