Jelena Notaroš jedna od devet dama srpskog porekla koja spava u red najumnijih žena

jelena-notaros-jedna-od-devet-dama-srpskog-porekla-koja-spava-u-red-najumnijih-zena
Jelena Notaroš jedna od devet dama srpskog porekla koja spava u red najumnijih žena

Ako je suditi po procenama agencije Forbs devet dama srpskog porekla spadaju u red naumnijih žena, sa perspektivom da u skorijoj budućnosti postanu lideri u svojoj profesiji. Najbolja je Jelena Notaroš

Reklama

Praveći svoju godišnju listu talentovanih ličnosti čuvena svetska agencija Forbs je u kategoriju 30 najvećih umova ispod 30 godina starosti za 2025. uvrstila Jelenu Notaroš, poreklom iz Beograda. Ova docentkinja na Institutu tehnologije u Masačusetsu (MIT) i inženjerka elektrotehnike kao naučnica razvija nove sisteme silicijumske fotonike koji omogućavaju rešenja za probleme u različitim oblastima kao što su displeji, senzori, komunikacije, kvantna tehnologija i biologija.

Nije ovo prvi put mladoj Jeleni da bude u ovom odabranom društvu Forbsovih uspešnih mladih ljudi. Prvi put se na listi najboljih umova sveta pojavila 2021. godine. Pored nje, ako je suditi po procenama agencije Forbs, devet mladih dama srpskog porekla poslednjih godina spadaju u red naumnijih žena, sa perspektivom da u skorijoj budućnosti postanu lideri u svojoj profesiji. To su Milica Krstić, Ivana Vasić, Marina Ivanović, Ana Anđelić, Dina Redenković, a uz njih i Gordana Vunjak, Fibi Novaković, Marija Bogdanović.   

Jelena Notaroš je vodeći istraživač u Istraživačkoj laboratoriji za elektrotehniku, gde rukovodi grupom za fotoniku i elektrotehniku na MIT-u. Osnovne studije završila je na Univerzitetu u Koloradu, dok je master i doktorske okončala na MIT-u, u grupi za fotonske mikrosisteme. Njen otac, Branislav Notaroš, jedan je od vodećih stručnjaka u oblasti računarske elektromagnetike. Profesor je na Univerzitetu u Koloradu, a njegova istraživanja unapredila su metode simulacija u elektromagnetici.

U svom radu profesorka Jelena Notaroš koristi principe koje je naučila od oca – hrabrost za probijanje granica poznatog i strast za pronalaženjem rešenja. A njeni naučni idoli su Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, što je motivisalo da se posveti elektrotehnici. Tokom karijere sarađivala je i sa profesorom Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Milošem Popovićem, u okviru DARPA POEM projekta. Izabrana među tri najbolja učesnika DARPA Riser programa, a dobitnica je brojnih nagrada: CU Boulder Chancellor’s Recognition Award 2015. godine, OSA CLEO Chair’s Pick Award 2019. godine, MIT RLE Early Career Development Award za 2020. godinu.

Sa svojim studentima razvija platforme, uređaje i sisteme zasnovane na integrisanoj fotonici za rešavanje ključnih problema u oblastima kao što su displeji za proširenu stvarnost, LiDAR senzori za autonomna vozila, optičke komunikacije kroz slobodan prostor, 3D štampa, biofotonika i kvantni sistemi sa zarobljenim jonima. Autorka Jelenu Notaroš je objavila 33 publikacije u oblastima 3D štampe, optičkih sistema, biofotonike i mnogih drugih.
Foto: MIT

Za portal Rasejanje.info Marko Lopušina

Detaljnije