U Ambasadi Srbije u Berlinu svečano su dodeljene nagrade učenicima Dopunske škole na srpskom jeziku u Nemačkoj za najbolje radove napisane u okviru literarnog konkursa povodom Dana slovenske pismenosti.
Ovaj konkurs je, na inicijativu ambasadorke dr Snežane Janković, realizovan drugu godinu za redom, a đaci su učestvovali sa radošću i velikim interesovanjem. Tema ovogodišnjeg konkursa “Jezik, čuvar našeg identiteta – zašto je bitno da učimo srpski jezik” podstakla je 56 učenika od 1. do 8. razreda osnovne škole sa teritorije cele Nemačke da kroz literarni iskaz pokažu šta i koliko im znači srpski jezik.
Dodeljeno je 12 nagrada u dve uzrasne kategorije, a komisija za dodelu nagrada imala je težak zadatak da od pristiglih radova izabere najuspešnije. Najbolji radovi nagrađeni su pohvalnicama i knjigama naših čuvenih pisaca koje je obezbedila Ambasada, dok je ostaloj deci Ambasada dodelila prigodne pohvalnice za učešće.
Svečanoj dodeli diploma prisustvovali su nagrađeni učenici, njihovi roditelji, nastavnici Marija Aleksić, Mirjana Stefanović, Sonja Zrnić, Bojana Rakonjac, Tatjana Filipović, Tatjana Hot, Slađana Dunjić i Biljana Bukinac, koordinatorka vaspitno-obrazovnog rada u inostranstvu.
Nastavnice iz Berlina Marija Aleksić i Mirjana Stefanović pripremile su sa svojim učenicima prigodan program, a nastupi učenika nagrađeni su gromkim aplauzom. Program je upotpunjen gostovanjem predstavika Karlovačke gimnazije. U okviru programa nagrađeni učenici su pročitali svoje radove i oduševili publiku od koje su dobili gromke aplauze.
Nagrade je đacima uručila ambasadorka dr Snežana Janković. Ona je potom, između ostalog, istakla da je zajednički zadatak Ambasade i Dopunske škole na srpskom jeziku da kod naše dece u rasejanju neguju srpski jezik i ćirilično pismo, čuvajući na taj način i njihov identitet i svest o korenima. Zahvalila je roditeljima, koji pored brojnih obaveza značajno doprinose radu dopunskih škola u Nemačkoj i izdvajaju vreme kako bi njihova deca redovno pohađala nastavu srpskog jezika.
Biljana Bukinac, koordinatorka obrazovno-vaspitnog rada u inostranstvu kaže da su svi u dopunskoj školi veoma zahvalni Ambasadi Srbije u Berlinu za mogućnost da učenici na ovaj način iskažu sve svoje veštine, kreativnost i afirmišu svoja postignuća.
– Posebno smo srećni što naši učenici prepoznaju mogućnost koju nudi Ambasada i nadahnuto i inspirativno učestvuju u konkursu. Pohavljujemo sve učenike koji su uložili trud i poslali radove i zahvalni smo nastavnicima koju su im u tome pružili podršku, ohrabrivali ih i bodrili. Za naše učenike i roditelje je posebno važno što naša Ambasada otvara vrata i pruža gostoprimstvo na tlu Srbije van matice i time jača osećaj pripadnosti. Svi prisutni na manifestaciji osećali su se u Ambasadi kao kod kuće i bar za kratko osetili pravi duh Srbije – istakla je Bukinac.
“Vesti” će u narednom periodu pojedinačno predstaviti nagrađene učenike.
NAGRAĐENI UČENICI
U kategoriji od 1. do 4. razreda, nagrađeni učenici su:
1. mesto: Luka Kukić, 4. razred, Bad Filbel
2 mesto: Nevena Marinković, 2. razred, Minhen
3. mesto: Ognjenka Kojadinović, 4. razred, Berlin
4. mesto: Tadija Rašić, 4. razred, Hamburg
5. mesto: Đurđa Patković, 3. razred, Haldenzleben
Specijalna nagrada: Veronika Jovičević, 4. razred, Gravenbruh
U kategoriji od 5. do 8. razreda, nagrađeni učenici su:
1. mesto: Atanasije Perišić, 6. razred, Berlin
2. mesto: Tea Radivojac, 7. razred, Frankfurt
3. mesto: Magdalena Jovičević, 6. razred, Gravenbruh
4. mesto: Sofija Zelenović, 8. razred, Hamburg
5. mesto: Nika Žurkić, 5. razred, Ešborn
Specijalna nagrada: Jovana Valentina Grob, 5. razred, Hamburg
Nastavnice na okupu
Manifestacija u ambasadi je bila prilika da se okupe nastavnici, pa je pre svečane dodele nagrada održana i prva sednica Nastavničkog veća nastavnika za koje je zadužena koordinatorka Biljana Bukinac. Sednici su prisustvovale nastavnice Marija Aleksić i Mirjana Stefanović iz Berlina, Sonja Zrnić i Bojana Rakonjac iz Hesena, Tatjana Filipović iz Hamburga i Slađana Dunjić iz Bremena.
Razgovaralo se o unapređivanju obrazovno-vaspitnog rada, širenju obuhvata učenika, realizaciji redovne nastave i časova slobodnih aktivnosti. Kako nastavnici nemaju priliku da se često viđaju, razmene iskustva, ideje, nastavne materijale i neposredno dogovore oblike saradnje, sednica je protekla u veoma dobroj atmosferi i konstruktivnoj razmeni.
Чланак Jezik čuva naš identitet се појављује прво на Vesti online.