Bez obzira na ukupnu situaciju, Albanci Preševske doline žele da na ovaj način sačuvaju sećanje na svoje heroje iz 2001. godine , kaže predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa koji je, novembra prošle godine, zajedno sa predsednikom Skupštine Ramizom Ljatifijem, postavio kamen temeljac.
Predsednik Mesne zajednice Oraovica Fadilj Azizi kaže da se kompleks gradi na platou koji su u tu svrhu poklonili meštani. On objašnjava da će do 15. maja i 11. godišnjice bitke biti završeni grubi radovi.
Nemamo dovoljno vremena da građevinska operativa uradi sve kako je projektom predviđeno, ali će već za sledeću godišnjicu ceo kompleks biti gotov, obećava Azizi, podsećajući da su novac obezbedili građani, biznismeni i Šiptari iz dijaspore.
U temelje samog spomenika ugrađeno je preko 60 tona betona. Ovih dana kreće druga faza radova, dok će treća – završna, u kojoj će biti sagrađeno osam grobnica, biti gotova do naredne godišnjice. Memorijalni kompleks se prostire na 3.000, a sam spomenik na 900 metara kvadratnih. Osam stubova od granita, koji predstavljaju osam mučenika, biće visoki po 16 metara.
Projektom koji je urađen u Prištini predviđeno je da tu počivaju: Kastriot Arifi (1976), Šanban Ukšini – komandant Teri (1969), Sami Ukšini (1978), Mitat Musliu (1981), Bardilj Osmani – komandant Delta (1972), Kenan Rahimi (1972), Šaban Šahini (1975) i Agim Halimi (1967). Kompleks će biti oivičen stepenastim podijumima za učesnike raznih programa.
Stanković: Državni organi da reaguju u skladu sa zakonom
Predsednik Koordinacionog tela za jug Srbije Zoran Stanković izjavio je danas da su nadležni državni organi upoznati sa početkom gradnje tzv. memorijalnog kompleksa za osmoricu pripadnika OVPBM i da je sada na državnim organima da reaguju u skladu sa zakonom.
To nije iznenađenje, nadležni državni organi su upoznati sa početkom gradnje tog tzv. memorijalnog kompleksa i mislim da je sada na onima koji poštuju ili koji su zaduženi za primenu zakona Republike Srbije, da deluju na pravi način i u skladu sa propisima lokalne samouprave donesu odluku koja će biti zasnovana na tim zakonima i propisima, rekao je Stanković novinarima.
Stanković je ukazao da je postalo uobičajeno kada dođemo i uradimo jednu dobru stvar na jugu Srbije, da se odmah neko potrudi da stavi prigovor ili postavi neku drugu temu na dnevni red.
Danas, a i sutra smo ovde da sa ambasadorom SAD omogućimo da se prave ovakvi spomenici, kao što je preduzeće ‘Agro-Adrija’ u Bujanovcu, spomenici koji će omogućavati bolji život, zapošljavanje mladih ljudi i ispunjenje težnji gradjana na ovim prostorima da žive kao i drugi, istakao je Stanković.
Američki ambasador Majkl Kirbi ukazao je da bi pre bilo kakve izgradnje spomenika u Srbiji, trebalo razgovarati, uzimajući u obzir multietničnost društva u Srbiji.
Postoji čitava lista etničkih manjina u Srbiji i bez obzira na to da li ste vi Albanac, Mađar, Slovak ili Bugarin, važno je razgovarati, jer svako u Srbiji treba da bude ponosan na svoju prošlost, na ono što jeste, ali treba uvek razmišljati i o budućnosti, rekao je Kirbi.
Borba vođena od 12. do 15. maja 2001.
Krajem prve polovine maja 2001. u selu i na potezu do Oraovičkog jezera, Združene snage bezbednosti (vojska i policija) vodile su borbu protiv delova 111, 112. i 113. brigade šiptarskih ekstremista na čijem je čelu bio je Mustafa Šaćiri Špejtim (Brzi, 1967), inače komandant Južnog fronta OVPMB, jedan od inicijatora njenog osnivanja i zamenik glavnokomandujućeg Šefćeta Musliua. Tada je zarobljeno 80 pripadnika OVPM dok su pokušavali da napuste selo.