Ambasador SCG u Nemačkoj Milovan Božinović priredio je u subotu u Berlinu prijem za učesnike simpozijuma „Srbija u Evropi“ održanog tokom protekle sedmice u Jeni. Nemački organizatori ovog dragocenog skupa i gosti iz Beograda imali su priliku da na ovom prijemu još jednom analiziraju ono što je rečeno u Jeni u referatima uglednih stručnjaka iz različitih oblasti nauke.
– Hteli smo da pomognemo našim prijateljima iz Srbije i u Jeni smo organizovali simpozijum koji je između ostalog imao za cilj i to da pokaže kako Srbi vide sebe same, koje su mogućnosti i putevi za njihovu integraciju u ujedinjenu Evropu i kako oni vide demokratiju – kaže prof. dr Gabrijela Šubert sa katedre za slavistiku Univerziteta „Fridrih Šiler“.
Nacionalni specijaliteti
Na subotnji prijem u Ambasadu SCG u Berlinu stigla je većina učesnika skupa u Jeni da bi u prijatnom ćaskanju (uz promociju nacionalne kuhinje, koju je za ovu priliku pripremio berlinski ugostitelj LJuba Milosavljević) dovršila započete razgovore i potom u punom sastavu iste večeri prisustvovala promociji knjige „Srbi i Nemci“ u Crkvenom domu pri hramu Svetog Save.
Ona je zajedno sa prof. dr Zoranom Konstantinovićem (Beogradski i Univerzitet u Insbruku) obavila najveći deo posla oko pripreme i realizacije skupa u Jeni. Tamošnji univerzitet, inače već godinama, marljivo radi na približavanju Srba i Nemaca.
Na simpozijumu su učestvovali i brojni naučnici iz Beograda, pored ostalih i prof. dr Dragan Simeunović, Predrag Marković, Dragan Stojanović, Predrag Simić, Milan Ristović, đorđe Kostić, zatim sarajevski pesnik Stevan Tontić, naučni istraživač iz Berlina Dušan Reljić, kao i Danko Alimpić iz Braunšvajga.
U vreme održavanja simpozijuma organizovana je i izložba fotografija „Dvanćst godina Miloševićeve diktature“, a skup su pomogli Fondacija „Mihćl Žikić“ iz Bona, Nemačka služba za akademsku razmenu (DAAD), pokrajina Tiringija i Društvo za jugoistočnu Evropu.