Privredna komora SCG je uz podršku Asocijacije trgovinske komore Nemacke uradila kratki prirucnik za preduzetnike koji žele da zapocnu sopstveni biznis i osnuju firmu u Srbiji.
Prvi savet je da pre svega morate uraditi koncept preduzeca „crno na belo“ i izabrati povoljnu lokaciju. Tek potom, na red dolaze pare.
Ukoliko imate sopstveni kapital, tim bolje, ali ako nemate, treba da znate koje banke u Srbiji odobravaju kredite za razvoj malih i srednjih preduzeca.
To su Komercijalna banka, Nacionalna štedionica, Vojvodanska, Meridijan banka, Jubanka, Podgoricka, Cacanska, Metals, Euromarket banka, Majkro fajnens, Cepter banka.
Porez na dohodak
Godišnji porez na dohodak placa se po stopi od 10 odsto, a poreza na imovinu bicete oslobodeni ukoliko je u pitanju naslede, poklon ili prenos apsolutnih prava.
Ukoliko se budete odlucili da osnujete firmu, cija je delatnost medunarodni saobracaj, racunajte na porez od 10 odsto.
Od neprocenljive važnosti je da znate kakav je poreski sistem u domovini, šta se, i koliko, placa. Porez na promet u Srbiji je 20 odsto, a ukoliko budete prodavali ulje, mast, šecer, racunarsku opremu i softver, materijal za dijalizu, proteticka sredstva, prirodni gas individualnim potrošacima, bicete oslobodeni ove vrste dažbina.
Porez za promet usluga, u visini od 20 odsto izbeci cete samo ako budete prodavac na zelenoj pijaci. Stopa poreza na dobit je 14 odsto, a necete ga placati u periodu od 72 meseca, od dana upisa u registar. Citavih 10 godina bicete oslobodeni ove dažbine, ukoliko u firmu uložite 600 miliona dinara i zaposlite 100 radnika. Ukoliko, pak, odlucite da biznis zapocnete u nerazvijenim opštinama u domovini, uložite 600 hiljada dinara, zaposlite pet radnika, ovaj porez necete placati pet godina.