KAKVA BI BILA REAKCIJA SRBIJE NA PROGLAŠENJE NEZAVISNOSTI

U zapadnim diplomatskim krugovima krenule su spekulacije šta bi Srbija mogla da preduzme ako Kosovo jednostrano proglasi nezavisnost, uz bojazan da bi prvenstvena mera Beograda mogla da bude zaustavljanje dotoka električne energije prema južnoj srpskoj pokrajini.
Ako bi do toga došlo Kosovo i Metohija, gde godinama već postoji problem sa strujom, ostaje u totalnom mraku. Nadležni u Vladi ćute, pa se samo može pretpostaviti da bi to, eventualno, bio poslednji korak u merama Beograda.
Među potezima srpske vlasti, pominje se, moglo bi da dođe i do prekida prometa robe iz centralne Srbije ka Kosmetu, što bi takođe bio veliki udar za slabu ekonomiju, koja je uglavnom oslonjena na srpsku robu. To bi značilo da roba iz Srbije može da ide preko susednih Crne Gore ili Makedonije, ali bi to neminovno dovelo do poskupljenja i proizvelo udar na džep siromašnog stanovništva. S druge strane, takav scenario bi napravio problem i Srbiji da dostavi robu na sever Kosmeta gde žive Srbi, a ponajviše onima koji su ostali u enklavama.

Trajković: Vlast mora da reaguje

Rada Trajković smatra da je prirodno da Srbija da neki odgovor na najave o proglašnjenju nezavisnosti i da ga ne prizna, ali kako ističe, teško bi moglo doći do isključenja struje, jer je Srbija potpisnica sporazuma CEFTA, gde je električna energija kao i saobraćaj jedan od prioriteta.
– Takođe bi, kao odgovor, imali represiju Albanaca nad Srbima na Kosmetu, a neki srpski biznismeni koji preprodaju struju bi našli načina da nastave taj posao – kaže ona.

Problem ako se eventualno Srbija odluči na mere prema Kosmetu, mogli da imaju kosmetski Albanci koji rade u zapadnoj Evropi, jer ne bi mogli da preko Srbije dolaze Kosmet, naročito ako vlada u Prištini počne da izdaje pasoše koje bi priznale neke evropske zemlje, ali ne i Srbija.
– Saobraćaj, kao i voda uvek nađe svoj put. Uostalom Albanci koji žive na zapadu, uglavnom imaju pasoše zemalja u kojima žive, pa mislim da bi to više bila emotivna i moralna reakcija Srbije, nego što bi realno imala efekta – ističe Rada Trajković, potpredsednik Srpskog nacionalnog veća KiM.

Nojkić: EU nejedinstvena

Jednostrano proglašenje nezavisnosti, koju UN ne bi poništile, urušilo bi ugled svetske organizacije i temelje međunarodnog prava. Takođe, zemlje članice EU koje bi priznale tu nezavisnost, praktično bi blokirale ulazak Srbije u EU, stabilizaciju Balkana, pa i Evrope.
Nojkić smatra da do toga neće doći, jer kako ističe EU nije jedinstvena kada je reč o statusu.
– U direktnim kontaktima sam se uverio da su neke evropske zemlje protiv jednostranog priznanja. Prilikom boravka delegacije sa Kosmeta u Španiji, španska administracije je Albancima koji su tražili podršku za nezavisnost, jasno rekla da ova zemlja neće da prizna Kosovo ukoliko Beograd i Priština ne postignu dogovor i ukoliko dođe do rešenja koje je u suprotnosti sa međunarodnim pravom – kaže on.

Ove ekonomske mere, smatra Ranđel Nojkić, šef poslaničke grupe „Srpska lista za Kosovo“, nisu nemoguće, ali kako ističe, pitanje je koliko bi bile dobre za srpsku ekonomiju i njen profit, jer većina robe, od prehrambene do građevinskog materijala, na Kosovo stiže iz Srbije.

– Albanci bi i mogli da na granicu dovedu carinike, ali bi to teško sproveli, jer smo pre nekoliko dana na sastanku sa funkcionerima međunarodne zajednice na Kosmetu razgovarali i došlo se do zaključka da pošto su Srbi bojkotovali izbore, postoji mogućnost da se donese uredba kojom bi sadašnji predstavnici Srba u lokalnoj vlasti i dalje obavljali taj posao – objašnjava Nojkić.

On veruje da do tog scenarija neće doći, već se samo opipava puls uoči 10. decembra, dok će, Evropska unija problem Kosova rešavati na duge staze.
Rada Trajković, uz podsećanje da je roba iz Srbije 1999. godine, paralelno sa proterivanjem Srba, ulazila na Kosmet, ne veruje da će Srbija krenuti u takvu meru, jer kako objašnjava, „to je bitno tržište“.