Dobrilo Dedeić, portparol Srpske narodne stranke subota, 18. februar 2006. godine
Kakva je to država koju neće više od polovine njenih građana?
Srpska narodna stranka najoštrije osuđuje retoriku straha Mila đukanovića i poziva predstavnike međunarodne zajednice da obrate pažnju na floskule kojima premijer produbljuje podjele i kanališe uzavrele političke strasti u negativnom smjeru. To što je Milo đukanović govorio o eventualnoj provokaciji stabilnosti Crne Gore, najbolja je moguća potvrda da je i sam u potpunosti svjestan raspoloženja koje vlada u redovima njegove koalicije, pogotovo među aktivistima koji mu otkazuju poslušnost, jer su svjesni da je đukanović ostao i bez autoriteta i novca, pa njihova obećanja građanima mogu biti samo čiste laži, koje niko ne uzima za ozbiljno. Naša saznanja sa terena pokazuju da je u poslednjih 48 časova došlo do otkazivanja poslušnosti desetina aktivista DPS-a, posebno na području Boke kotorske, Vasojevića, Lješanske i Katunske nahije.
Potpuno je irelevantna i smiješna đukanovićeva namjera da na neku drugu adresu prebaci odgovornost za sve moguće posledice sprovođenja mafijaškog referenduma u Crnoj Gori. Politička suština je da bi sve što se desi bilo posledica petnaestogodišnjih đukanovićevih napora da ponizi i opljačka ljude, pogotovo one koji imaju gram nacionalnog dostojanstva, obraza i razuma. Ako ima i trunku odgovornosti, đukanović bi konačno trebao da locira i obznani neznanog protivnika, što bi bilo i hrabro i viteški, i takav postupak od njega očekuje i domaća i međunarodna javnost.
Pokušaji da se, poznatim metodama, stabilizuje situacija u redovima secesionista koji su u totalnom rasulu, kroz pjenušanje i dreku Crnogorskog helsinškog komiteta, Matice crnogorske ili kroz ekstremističke ispade naknadnog Miodraga Živkovića, neće uroditi plodom. Milo đukanović je svojom politikom Crnu Goru ostavio bez elementarnih pretostavki za samostalan društveno – politički život, ali i bez, čak i formalnog suvereniteta!
Postavlja se suštinsko pitanje – kakva je to nesrećna država koju, najprostije rečeno, neće više od polovine njenih građana? Takva država predstavljala bi samo težak balast nacionalnih dualizama, socijalnih deformacija i mafijaškog karaktera vlasti, od kojih Evropa zazire. Uostalom, za zajedničku državu su milioni građana Srbije i Crne Gore, a njoj se protive Jevrem Brković, Vladan Batić i Hašim Tači. Nezavisna Crna Gora sa institucionalnom neravnotežom i nezastupljenošću državotvornog srpskog naroda u njenim organima vlasti, nema budućnost. Kad bi, pak, srpski narod, nakon 60 godina, formalizovao svoju stvarnu društvenu snagu, onda bi njegovo većinsko prisustvo i potencijal, na teritoriji većoj od polovine današnje avnojevske Crne Gore, obesmislilo svrhu odvajanja od Srbije.
Zato, Srpska narodna stranka konstatuje da će isključivo Milo đukanović biti odgovoran za narušavanje stabilnosti u Crnoj Gori i eventualno ugrožavanje bezbjednosti građana, bez obzira na to što je Evropska unija njegovoj vlasti oduzela mnoge ingerencije koje priliče suverenim državama.
dobrilodedeic@yahoo.com