Dobro zdravlje
KLINIKA ZA GASTARBAJTERE
U Despotovcu je otvorena klinika Trifunović čiji su pacijenti, uglavnom, naši ljudi iz dijaspore. Njen vlasnik je hirurg dr Bratislav Trifunović iz Despotovca, kog zovu doktor za gastarbajtere
Na Svetog Jovana, pred 200 gostiju iz Srbije i rasejanja, Dragan Šutanovac, potpredsednik Demokratske stranke presekao je hirurškim nožem svečanu traku i pustio u rad Kliniku Trifunović, prvu privatnu bolnicu u Despotovcu. Grad koji ima preko 7.000 gastarbajtera i iseljenika, dobio je tako mesto u kome Despotovčani mogu da brinu o svom zdravlju.
Otvaranje prve privatne hirurške Klinike Trifunović u Despotovcu, čiji je vlasnik primarijus Branisalv Trifunović, poslanički kandidat DS-a bilo je, čini se, i partijsko i privatno zaduženje Dragana Šutanovca. Tom prilikom je Šutanovac iznenadio prisutne Despotovčane i zvanice rečima:
– Nisam lekar, i ne umem da govorim na otvaranju bolnica, jer kada otvaramo fabrike, obično kažem da želim da radnici imaju puno posla. U ovom slučaju želim da palcijenti budu zdravi i srećni. I sam to očekujem, jer mi je žena trudna. Priželjkujem drugog sina…- priznao je u Despotovcu potpredsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac.
Klinika Trifunović, koja već pet godina radi u zgradi gradske bolnice, imala je 40.000 pacijenata i 1.300 operacija, sada je preseljena u novo zdanje, koje je rađeno po standardima Evropske unije. Zato se ispred nove klinike vojorila zastava Srbije, EU i zastava porodice Trifunović.
NAJMLAđI HIRURG
Primarijus dr Bratislav Trifunović, vlasnik klinike je najmlađi hirurg u Srbiji i jedini u Šumadiji koji je magistrirao i doktorirao na karcinomu rektuma. On je i bivši predsednik opštine Depotovac, koji je napustio aktivno bavljenje politikom i otvorio privatnu hiruršku bolnicu u rodnom gradu. Klinika Trifunović ima velike i svetsle operacione sale i sobe za pacijente, sa televizorima i svi potrebnim uređajima za ugodan boravak, dok traje terapija.
Doktor Braca Trifunović je studirao medicinu u Kragujevcu, usavršavao na VMA u Beogradu, odakle danas “pozajmljuje” kolege da rade u njegovoj klinici, i sa svojih 28 stručnih radova o ekspanziji karcinoma želudca, debelog i tankog creva dogurao do Svetskog kongresa digistivnih hirurga. To je i bio povod da dr Bratislava Trifunovića pitamo koliko je rak stomaka ili nicina, kako to naš narod kaže, rasprostranjen i opasan po ljude u Srbiji:
– Rak creva je bolest razvijenih sredina i po svojoj učestalosti je, posle karcinoma pluća i prostate, treći kod muške populacije i četvrti kod žena. Najviše ga ima u Australiji, na Novom Zelandu, Americi, bogatim državama Evrope, a poslednjih godina ga je sve više i u Srbiji. Prvi razlog porasta raka digistivnih organa kod nas, jeste napredak tehnologije dijagnosticiranja, što je imalo za posledicu sve više otkrivenih bolesti, a potom i sve veći uticaj štetnih materija, koje izazivaju karcinom u stomaku – rekao nam je dr Trifunović i počeo da nabraja:
– U Srbiji rak želudca i creva izazivaju, pre svega, nepravilna ishrana, tačnije brza hrana, koja u sebi sadrži previše hemijskih sastojaka i genski modifikovane proteine. Ova saznanja su potvrđena naučnim istraživanjima u sveti i kod nas, jer smo i mi u Srbiji napustili prirodni način proizvodnje hrane i opredelili se za hemijsku produkciju mesa, pića, voća i povrća. Uz to strahovit brz ritam života, koji, takođe, ne odgovara prirodi i tempu čoveka, izazivaju zamor i slabljenje organizma, što s emanifestuje kroz povećanje najopasnijih vrsta bolesti.
JEFTINIJE NEGO U SVETU
Svaki treći srpski bolesnik, koji ima rak u stomaku, ima karcinom debelog creva, koji srećom sporo raste, jer mu treba od 12 do 16 godina da dođe u najopasniji treći stadijum, ali čija je smrtnost u Srbiji kao i u Evropi – 15 odsto.
U jedinoj pomoravskoj privatnoj hirurškoj bolnici Trifunović, čiji su vlasnici dr Bratislav i njegova supruga dr Snežana, radi tridesetak ljudi, koji pored operacija raka stomaka, rade i hirurške intervencije na karcinomu dojke, jajnika, limfnih žlezda, pankreasa, jetre i uroloških organa.
– Cene operacija su pet puta manje nego u SAD ili u zapadnoj Evropi i zato je naša klinika postala privlačna za pacijente iz dijaspore i sveta. Naši pacijenti su, uglavnom, građani Srbije, čak 60 odsto, a ostali nam dolaze iz inostranstva. Upravo očekujemo dolazak jednog Amerikanca iz Njujorka, kome treba da operišemo trbušnu duplju. Mi imamo evropsku licencu za rad, imamo ugovore sa osiguravajućim društvima iz Evrope, koji priznaju naš rad, ali i naše račune. Za operaciju raka rektuma u Švedskoj pacijent i osiguranik treba da plati deset puta više. Mi ovakvim cenama faktički pravimo velike uštede švedskim osiguravajućim društvima, od kojih dobijamo pohvale, ali i preporuke – priznao nam je doktor Bratislav Trifunović.
U ovoj specijalnoj hiruškoj bolnici u Despotovcu doktori i hirurzi su lane 275 puta lečili maligna oboljenja. Izvadili su dva ogromna tumora jajnika, od 4,5 i 6 kilograma. Trenutno je na oporavku pacijent kome je operisana dojka. Sam doktor Trifunović je kao student medicine maštao da specijalizuje hirurgiju jetre, ali kada mu je otac umro od raka debelog creva odlučio je da se upusti u borbu sa ovom bolešću. Mogao je da ode u Švedsku, gde su njegove doktorske ruke procenjene na 500.000 evra godišnje, ali je ostao u Despotovcu da, kako reče, “živi bolje sa manje para”. Lekari ove klinike imaju običaj da se hvale kako su svi njihovi pacijenti živi.
M. L.