Na poziciju i ulogu Sjedinjenih Američkih Država u krizama u pojedinim delovima sveta, poput Iraka, Severne Koreje, Zimbabvea i bivše Jugoslavije, novo svetlo baca knjiga „čudni oslobodioci – militarizam, razaranje i profitiranje“, koja je nedavno objavljena na engleskom jeziku pod nazivom „STRANGE LIBERATORS – Militarism, Madžhem and the Pursuit of Profit“. Autor je Gregori Ilić iz Kalifornije.
Uz ocenu da Ilić „ne pravi nikakve kompromise sa istinom“ i konstataciju da je u knjizi „prikazana spoljna politika SAD, kako je vide oni koji snose njene posledice“, američki politički analitičari i književni kritičari navode i to da je „veoma uznemirujuće“ ono što autor iznosi, „počev od ratova i sankcija, pljačke koju vrše strane korporacije do preteće klimatske promene“. Ističu takođe da je ova knjiga „neophodan izvor za razumevanje današnjeg sveta“.
Majkl Parenti, profesor političkih nauka i pisac, kaže da „dobro obavešteni Amerikanci znaju o intervencijama sopstvene države u Vijetnamu, na Kubi, u Avganistanu, Iraku i drugde“, da „znaju za povrede međunarodnog prava, nepravde, laži i štetu prouzrokovanu ovim akcijama“, ali da „o slučaju Jugoslavije obično ne znaju šta da misle ili, što je još gore, da u tom slučaju podržavaju ‘humanitarnu intervenciju'“, te da su „ova velika zabluda i iskrivljavanje istorije ispravljeni u ovoj knjizi“.
– To je jedan među mnogim razlozima zbog kojih valja pročitati ovu knjigu – poručio je Parenti, uz ocenu da je Gregori Ilić dao i „vrlo jasnu i važnu analizu ciljeva američkih privatnih interesa i njihovu tajnu spregu sa Bušovom administracijom u prikrivanju niza raznih opasnosti, od rata do globalnog zagrevanja“.
Istraživač i analitičar
Gregori Ilić je kompjuterski programer, istraživač, analitičar i pisac. član je upravnog odbora Istraživačkog instituta o Jasenovcu i Savetodavnog odbora Komisije za istinu o Koreji. NJegovi članci do sada su objavljivani u novinama i časopisima širom sveta, uključujući SAD, Kanadu, Jugoslaviju, Južnu Koreju, Veliku Britaniju, Francusku, Zimbabve, Rusiju, Dansku i Australiju.