Da su emigrantska iskustva i crtice iz života ljudi koji su ostavili zemlju da bi pronašli život uvek i gotovo svuda ista, pokazuje i zbirka kanadskih prica „Ciode“, koja je svoju svecanu promociju imala prošle subote u prostorijama Srpske narodne odbrane u Cikagu.
Pisac, Nebojša Milosavljevic, rodeni Kruševljanin, koji se do 1995. godine bavio novinarstvom u Beogradu, danas živi i radi u Torontu. Piše o životu emigranata, narocito onih koji su se raselili u poslednjih 10 godina, ne mareci za geografske širine i dužine, udahnjujuci im novi duh i novu nadu da možda nije baš sve izgubljeno.
„Ciode“ su nastajale u poslednje cetiri godine i objavljivane su na stranicama „Kišobrana“, kanadskog casopisa na srpskom jeziku.
Govore o nedoumicama emigranata u Torontu, Cikagu, Sidneju, Becu ili Minhenu, ili na kakvoj drugoj cudnoj tacki ove planete. Zbirka nosi naslov po jednoj od najtežih prica, u kojima su ciode u stvari tacke na geografskoj karti, na kojima stanuju i neki novi život žive Nebojšini najbolji prijatelji.
Knjiga je izazvala veliku pažnju prisutnih koji su, listajuci ove stranice, pronašli junake proze, ljude od krvi i mesa koji su namerno ušetali u knjigu, ili imaginarne licnosti, išetale iz ove zbirke, razmilele po torontskim, cikaškim ili nekim drugim plocnicima. Zanimljiva kombinacija novinarske reportaže i kratke price, socan jezik, vrcav humor i naš neprevazideni duh, posebna su vrednost štiva koje vec nalazi brojne citaoce.
Knjiga je izašla u izdanju „Kišobrana“, a organizator promocije bio je Mesni odbor Srpske narodne odbrane Severni Cikago.
Prema recima autora, uskoro se može ocekivati drugo izdanje, ali i prevod na engleski jezik