Dopunska nastava na srpskom jeziku u inostranstvu obeležila je Dan slovenske pismenosti i kulture.
U organizaciji Kulturnog centra Čukarica iz Beograda, a uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, ljubav prema čitanju najvrednijih dela srpske kulturne baštine pokazali su i učenici Dopunske nastave na srpskom jeziku u inostranstvu učešćem u manifestaciji Čitalačka značka. “Knjigoljupci” iz dopunskih škola širom Evrope čitali su i predstavili dela srpskih pisaca u slici i reči.
Oni su svojim čitalačkim dnevnicima govorili i o likovima koji su ih posebno zaintrigirali. Na adresu Kulturnog centra Čukarica poslato je 150 čitalačkih dnevnika iz Francuske, Italije, Slovenije, Nemačke, Švajcarske, Velike Britanije, Grčke, Norveške i Danske. Radost zajedništva i lepotu čitalačke reči prikazali su, povodom Dana slovenske pismenosti, mali predstavnici iz svih zemalja učesnica.
Kulturni centar Čukarica organizovao je 24. maja razgovor učenika preko Zum aplikacije sa Violetom Đorđević, književnim kritičarem i višim savetnikom Biblioteke grada Beograda i Biljanom Marković Jevtić, dečjim piscem. Pozdravnu reč uputila je Milena Mitrović, urednik u Kulturnom centru Čukarica i autor projekta Moje nasleđe, čiji je deo i manifestacija Čitalačka značka.
U dvočasovnom druženju, uz recitovanje odabranih stihova omiljenih dečjih pisaca i izvođenje malih muzičkih interpretacija, učenici su pokazali svoje talente i ljubav prema čitanju dela srpskih pisaca. Vršnjaci iz Srbije su predstavili omiljene knjige i preporučili ih drugarima u dijaspori i regionu. U tom onlajn druženju učestvovalo je više od 50 učesnika – učenici osnovnih škola iz beogradske opštine Čukarica, učenici srpskih dopunskih škola širom Evrope, nastavnici, bibliotekari i Blaženka Trivunčić, Biljana Bukinac i Tatjana Popović, koordinatori dopunske nastave na srpskom jeziku.
Onlajn izložba
Tokom onlajn sastanka prikazani su i neki od ilustrovanih dnevnika učenika Srpskih dopunskih škola. Svi dnevnici poneće čitalačku značku, a onlajn izložba kolekcije radova biće dostupna na Fejsbuk stranici Kulturnog centra Čukarica i na školskim medijima dopunskih škola.
Чланак Knjigoljupci širom Evrope се појављује прво на Vesti online.