Knjiga Milana Micića sadrži dva dela. Prvi je istoriografski i govori o Srbima pečalbarima iz Austrougarske koji su u Americi radili uoči Prvog svetskog rata i koji su se za vreme rata otisnuli u Kraljevinu Srbiju i Crnu Goru da ratuju na strani te dve srpske države iako su bili austrougarski državljani, a većina njih pre toga Srbiju nikada nije ni videla.
Knjiga govori o njihovom životu u Americi, odlasku u dobrovoljce, o njihovom ratnom putu, o njihovim ljudskim i vojničkim vrlinama i odnosu prema Srbiji.
– Drugi deo knjige sadrži 25 kazivanja o dobrovoljcima koje sam prikupio u dobrovoljačkim kolonijama u Banatu i tu su opisani njihovi životi od rođenja pa do smrti. Tu se govori o tome kako običan čovek, pojedinac, a u ovom slučaju srpski dobrovoljac, na svojim leđima nosi to veliko breme istorije i istorijske odgovornosti i kako on doživljava epohu u kojoj živi. Govori o tome šta ih je navelo da izađu iz okvira jedne države, da pređu iz jedne uniforme u drugu sa željom da se stvo..
Srpsko hrišćansko nasleđe Amerike je monografija na 1000 strana, u punom koloru, u tvrdom povezu, sa preko 900 kolor reprodukcija najznačajnijih istorijskih ličnosti, crkava, manastira, fresaka, ikona i drugih umetničkih i istorijskih predmeta. Sadrži tekstove istaknutih istoričara, teologa, umetnika i drugih pisaca.
U naučnom, kulturnom, umetničkom i istorijskom pogledu, uz obilje nepobitnih istorijskih činjenica i bogati ilustrativni materijal, ova monografija dokumentuje istorijski i duhovni identitet srpskog naroda u Americi i služi kao znamenje svima nama i svim budućim generacijama Srba i Srpkinja da, uprkos svim istorijskim iskušenjima, osiguraju trajanje svog nasleđa.
Na osnovu raspoloživog materijala iz arhivske građe prikazan je život i rad srpskih pravoslavnih eparhija, crkveno-školskih opština, parohija o drugih organizacija u Americi i Kanadi.
Naši iseljenici u Americi i Kanadi sačuvali su hrišćansku veru i svest da pripadaju srpskom narodu zahvaljujući svojoj Crkvi. Osniv..
Knjiga „Šapat vremena" objavljena je krajem prošle godine, na srpskom i engleskom jeziku, u izdanju Srpskih nedeljnih novina, a uz finansijsku pomoć Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine.
Štampanje su, takođe, pomogle i srpske samouprave Batanje, Lovre, Segedina, Pečuja, Tukulje, Srpskog Kovina i 13. kvarta Budimpešte.
Posle uvodnog predstavljanja od strane medijatora književne večeri, profesora Dragane Meseldžije, promociju je otvorio sam autor, pročitavši svoje zapise „Istina" i Iluzija".
Profesor knjiženosti u Srpskoj gimnaziji „Nikola Tesla" Slavica Zeljković, akcenat je, tokom svog izlaganja, stavila na percepciju savremenog sveta i čoveka, kao i na odgovornost senzibilnog intelektualca u takvom svetu. Istakla je da su u knjizi „Šapat vremena" kratki zapisi modernog intelektualca, brižljivog posmatrača koji duboko ponire u prirodu, društvo, ali i u sebe samog. On daje sliku savremenog, podeljenog i unutar sebe sukobljenog ..
Posle više od dvadeset godina napornog rada pripremlјena je publikacija sećanja i dokumenata SRBIJA ZEMLjA IZBEGLICA – Komesarijat za izbeglice 1992–1994, autora Dobrice Vulovića, prvog komesara za izbeglice Republike Srbije. Pored sećanja autora i aktivnih učesnika u tom važnom poslu, knjiga u tri toma, obima 2.500 stranica, sadrži i...
Roman će biti predstavljen u prostorijama Srpske nacionalne akademije u Torontu, 23. novembra sa početkom u 19 sati.
Sastavljen od dnevničkih beležaka, ličnih pisama i policijskih zapisnika, preko crtica,, stvarnih novinskih isečaka, rečnika i američkih kulinarskih recepata iz 1930. , do lične ispovesti, i glasa svevidećeg pripovedača, roman Svaštara Ester...
NACIONALNA MANJINA I DIJASPORA
– e s e j –
Piše: Prof. Dr Kaplan BUROVIĆ, akademik
Od vremena sam u mojim studijama tretirao problem pojmova NACIONALNA MANJINA i NACIONALNA DIJASPORA, značaj i semantiku njihovu, razliku, prava jednih i drugih, posebno u vezi sa Albancima na eks-jugoslovenskim teritorijama, u prvom redu u Srbiji...
Ova knjiga govori o jednom prošlom vremenu, tj. ratu u Bosni i Hercegovini, upoređujući ga sa sadašnjim ratovima, koji su poslednjih godina pogodile Bliski Istok. Protagonisti u ovoj knjizi jesu Srbi, koji su bili prinuđeni da ostave svoje domove tokom rata u Bosni, kao i njihovi međusobni sureti u...
Jakšiću je nagradu uručio Vedat Akdamar, glavni i odgovorni urednik magazina Roseta u prisustvu Zorana Markovića, generalnog konzula Srbije u Istanbulu i drugih uglednih zvanica iz kulturnog i javnog života turske prestonice.
Obrazlažući odluku da Miodrag Jakšić bude ovogodišnji laureat nagrade Roseta World Literature, Vedat Akdamar je naglasio "posebnu vrednost...
Već nekoliko godina u glavnom gradu Austrije gradske biblioteke imaju svoj virtuelni sektor. Na adresi www.virtuellebuecherei.wien.at građani mogu preko download-a da iznajme više od 40.000 digitalnih medija. Korisnici imaju pristup virtuelnoj biblioteci 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji a digitalna literatura može da se downloaduje i da se...
Na početku sastanka odabrana je Radna uprava koju čine članovi Sava Ilić, Živko Marković, Radoje Regojević i Milenko Gospić.
Nakon izveštaja o radu udruženja u protekloj godini, vođena je diskusija o tome da, iako ih ima u mnogim švajcarskim bibliotekama (neke i u nemačkim), potrebno je i dalje ih slati...