Još od davnog 16. veka, kada su plaćenici prvi put služili papi Juliju II, oni čine najmanju vojsku na svetu
Sa svojim pernatim šlemovima, nabranim kragnama i šarenim uniformama sa pufnastim rukavima, radoznali posetioci često porede vatikansku Švajcarsku gardu sa srednjovekovnim dvorskim ludama.
Ali izgled može da vara. Najmanja vojska na svetu, čija je glavna uloga da zaštiti papu, rigorozno je obučena i, bez živog pape koga bi trenutno štitio, pridružiće se masovnoj bezbednosnoj operaciji u kojoj učestvuju specijalizovane jedinice italijanske policije i vojska zaduženi da nadgledaju Vatikan i Rim tokom sahrane pape Franje i konklave koja sledi.
Portparol Švajcarske garde odbio je da bude intervjuisan, „jer smo svi veoma zauzeti koncentrisanjem na ovu misiju“. Ali iza kulisa, to je dugo planirana misija koju je vojska od 135 ljudi fino podešavala dobro koreografisanim probnim vežbama u svojim kasarnama u istočnom delu Vatikana.
Obučeni u svoje tradicionalne crveno-žute i plave uniforme u renesansnom stilu, njihov prvi zadatak ove nedelje bio je da čuvaju telo pape Franje kada je premešteno u kovčeg u kapeli njegovog doma Kasa Santa Marta.
Držeći svoje tradicionalne helebarde, zatim su stajali na straži dok je otvoreni kovčeg prenošen kroz Trg Svetog Petra u baziliku iz 16. veka, gde Franja leži u paradnom položaju do petka uveče. Dva stražara koja jedva trepću bde pored tela.
Nakon sahrane, vojska će biti uključena u povorku kojom će se kovčeg preneti iz Vatikana u baziliku Santa Marija Mađore u rimskom naselju Eskvilino, gde će biti sahranjen u grobnici koju je odabrao papa Franja.
Sa čak 170 stranih delegacija, uključujući i one Donalda Trampa i princa Vilijama, zajedno sa procenjenih 200.000 hodočasnika koji se slivaju u Rim, Švajcarska garda ima nekoliko intenzivnih dana pred sobom.
Zatim će biti zadužena za čuvanje konklave, tajnog glasanja za izbor novog pape koje se održava u Sikstinskoj kapeli, dok istovremeno održava svoju svakodnevnu ulogu patroliranja granicama Vatikana.
Vojska je angažovana u Vatikanu od početka 16. veka, kada su švajcarski plaćenici, poštovani zbog svoje hrabrosti i lojalnosti, marširali u Rim da služe papi Juliju II.
Papa Franja je 2018. godine povećao njihov broj sa 110 na 135, nakon niza terorističkih napada u Francuskoj i drugde u Evropi, i u pripremi za ovogodišnji katolički jubilej.
Post Views: 419