Borbe sa Hamasom ušle su u četvrti dan, a Izrael ne prepušta ofanzivu. Ne odustaje se od granatiranja ciljeva u Gazi i bombardovanja iz aviona, sve kako bi se Palestincima osvetilo za napad.
Kako tvrdi izraelska vojska – ostvarena je puna kontrola nad granicom sa Gazom i preko nje „danas nije uspeo da pređe nijdan terorista“.
Na početku napada, vođa Hamasa Ismaila Hanije je izjavio: „Na pragu smo pobede“, ali danas, procene kažu da se na izraelskoj teritoriji zadržao mali broj ekstremista, i izgleda da od te tvrdnje nije ostalo ništa. Zbog svega toga, ova palestinska organizacija preti da će ubiti izraelske taoce.
I dok Evropska unija vaga da li će nastaviti da pomaže Palestincima, Austrija i Nemačka su svoju podršku ovom narodu već obustavile. Svu osim hrane i lekova. Ipak, postoje i druge strane – one koje žestoko ili bar stidljivo brane Palestince.
Ko sve danas podržava Palestinu?
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro optužio je Izrael za „genocid koji vrši nad Palestincima“, nakon što je najavljena opsada Pojasa Gaze.
„Generalni sekretar UN je izdao saopštenje koje smo pažljivo pročitali, izjavu upozorenja, suočeni sa genocidom koji je počeo protiv palestinskog naroda u Gazi.“
Dodao je da je Izrael s razlogom i legitimno zabrinut za svoju bezbednost, ali da je „duboko uznemiren“ najavom potpune opsade Pojasa Gaze.
Pre dva dana, u sred kulminacije tenzije između izraelskih i palestinskih snaga, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da je spreman da pojača diplomatske napore kako bi se situacija smirila.
Ali, dodao je, pregovori između ove dve države su neophodni, i još nešto – mora se naći trajno rešenje za palestinsko izraelsko pitanje.
Erdogan je pri tom mislio, odnosno ponovio svoju već više puta izrečenu tezu: „potrebno je formiranje nezavisne palestinske države, u skladu sa granicama utvrđenim 1967. godine, sa neoštećenim teritorijalnim integritetom i Jerusalimom kao prestonicom“.
„To je neophodno, i ne može se odlagati.“
Iako se Ankara u poslednje vreme trudi da popravi zahladnele odnose sa Izraelom, koji su nastupili usled dugogodišnjeg sukoba u vezi sa statusom Jerusalima, i izraelsko-palestinskog sukoba – Erdogan je objasnio da je rat koji trenutno bukti „posledica nepravde, koja mora da se ispravi da ni ceo region živeo mirno“.
I Rusija vidi rešenje u nastanku nezavisne palestinske države.
„Stvaranje palestinske države, koja bi bila rame uz rame sa Izraelom, obezbedilo bi najefikasnije rešenje konflikta“, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je dodao da se pokazalo da se borbama i terorizmom ne može ništa rešiti, i da se „Moskva ne može složiti sa onima koji veruju u to“.
„Moskva je duboko zabrinuta zbog smrti hiljada Izraelaca i Plaestinaca, i zato što je Gaza postala meta izraelske odmazde.“
Dodao je da borbe treba odmah prekinuti, i da palestinsko pitanje više ne sme odlagati.
Kremlj je juče saopštio da postoji mogućnost, ali i opasnost da se treći akter umeša u izraelsko-palestinski sukob, pošto su SAD premestile svoje ratne brodove bliže Iranu, svom savezniku.
„Rizik da će se treća strana umeštati u ovaj sukob je veliki“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Iranski vrhnovni vođa je Ajatolah Ali Hamnei je odbacio tvrdnje o umešanosti Irana u napad Hamasa na Izrael, i ponovio svoju podršku Palestincima.
„Od pristalica cionističkog režima i drugih kruže glasine u poslednja dva, tri dana, između ostalog da iza ove akcije stoji islamski Iran. One su netačne. Naravno da je ceo muslimanski svet dužan da podrži Palestince.“
Post Views: 33