Zdravi partnerski odnos treba da bude sigurno mesto. Česta je zabluda da tako nešto podrazumeva izostanak konflikta ili konstantno dobro raspoloženje. Međutim, to ne znači da je bilo kakav konflikt uvek dobar. Ključ je u načinu na koji se stresni trenuci, svakodnevna emocionalna iskustva ili značajniji životni događaji obrađuju i rešavaju. To velikim delom utiče na dugovečnost odnosa.
Neuroticizam, koji karakteriše emocionalna nestabilnost i izražena reaktivnost, jedan je od ključnih faktora koji vode ka razvodu kod mnogih parova, piše Psychology Today.
Iako svi odnosi prolaze kroz uspone i padove, osobe sa visokim nivoom neuroticizma sklone su tumačenju tih promena na negativan i štetan način. Prema israživanjima, postoje dva razloga zašto visok neuroticizam često signalizira kraj braka.
1. Izražena negativna pristrasnost
Jedan od glavnih razloga zašto je neuroticizam toliko štetan za brak jeste izražena negativna pristrasnost. Ovakve osobe često tumače dvosmislene ili neutralne događaje kroz pesimističnu prizmu, što eskalira konflikte koji bi inače prošli mnogo mirnije.
Studija objavljena 2020. godine pokazala je da parovi sa višim nivoima neuroticizma imaju niži nivo bračnog zadovoljstva. Ovo je uglavnom zbog toga što takve osobe imaju tendenciju da se fokusiraju na negativna iskustva, tumačeći čak i bezazlene komentare ili postupke partnera kao neprijateljske ili preteće.
„Negativni efekti neuroticizma na bračno zadovoljstvo mogu se manifestovati kroz stvaranje anksioznosti, tenzije, traženje sažaljenja, neprijateljstvo, impulsivnost, depresiju i nisko samopouzdanje”, objašnjavaju istraživači.
Osobe sa visokim neuroticizmom takođe su osetljivije na stres, pa čak i sitne neprijatnosti mogu izazvati nesrazmerne emocionalne reakcije. U kontekstu braka, ove tendencije stvaraju „emocionalna minska polja“, što vodi do stalnih konflikata, nesporazuma i emocionalne iscrpljenosti oba partnera.
Na primer, partner može slučajno da zaboravi da iznese smeće, a neurotični supružnik to može da doživi kao dokaz nemarnosti ili nepoštovanja, što vodi u preteranu svađu. Stalni tok negativnosti narušava odnos, koji umesto sigurne luke postaje ispunjen tenzijom. Ova emocionalna nestabilnost vremenom udaljava partnere.
Studija objavljena 2020. godine pokazala je da parovi sa višim nivoima neuroticizma imaju niži nivo bračnog zadovoljstva
Nasuprot tome, istraživanja su pokazala da su parovi sa izraženim osobinama savesnosti (kao što su organizovanost, samodisciplina, pouzdanost i usmerenost ka ciljevima) zadovoljniji u braku. Ove osobine omogućavaju bolje upravljanje stresom i očuvanje stabilnosti u vezi.
„Savesne osobe su disciplinovane, principijelne i efikasne u rešavanju problema u odnosima. Ove osobine doprinose visokom nivou bračnog zadovoljstva, jer sprečavaju agresiju i omogućavaju kontrolu impulse”, navode istraživači.
2. Emocionalna reaktivnost podriva intimnost
Osobe sa visokom emocionalnom reaktivnošću imaju poteškoće u upravljanju emocijama, često reaguju preosetljivo, burno i sporo se oporavljaju od negativnih osećanja.
U studija iz 2022. godine otkriveno je da je visoka emocionalna reaktivnost povezana sa nižim nivoom „percipirane partnerove odgovornosti“, što se odnosi na osećaj da vas partner razume, ceni i brine o vama.
„Osobe sa visokim emocionalnim reakcijama često su od strane supružnika doživljavane kao neprijateljske ili čak zlonamerne”, pišu istraživači.
Kada je jedan partner izrazito emocionalno reaktivan, drugi se često oseća povređeno, zapostavljeno ili neshvaćeno, što dovodi do pada kvaliteta veze.
Za uspešan odnos, oba partnera moraju da osećaju da su njihove emocionalne potrebe zadovoljene. Parovi koji mirno rešavaju stres i međusobno odgovaraju na emocionalne potrebe izgrađuju poverenje i intimnost.
Suprotno tome, kada jedan partner stalno reaguje ljutnjom, anksioznošću ili frustracijom, postaje teško za drugog da pruži podršku. Ova dinamika narušava bliskost koja je neophodna za očuvanje zdravog odnosa.
„Prema teoriji porodičnih sistema, parovi formiraju emocionalnu zajednicu koja je međusobno povezana. Emocionalna iskustva jednog partnera prenose se na drugog”, objašnjavaju istraživači, naglašavajući kako emocionalna reaktivnost jednog partnera utiče na vezu.
Kada je jedan partner izrazito emocionalno reaktivan, drugi se često oseća povređeno, zapostavljeno ili neshvaćeno, što dovodi do pada kvaliteta veze.
Štetni efekti visoke emocionalne reaktivnosti često vode ka ponašanjima povlačenja, poput izbegavanja fizičkog kontakta, ignorisanja osećanja partnera ili odbijanja važnih razgovora. Bez intervencije, ovo stvara spiralu izolacije, ogorčenosti i, na kraju često dovodi do razvoda.
Kako prevazići ove izazove?
Parovi koji se posvete emocionalnoj svesnosti, rade na samoregulaciji i unapređuju razumevanje potreba drugog partnera mogu prekinuti ciklus reaktivnosti u vezi.
Emocionalna stabilnost nije izbegavanje stresa, već sposobnost da se na njega odgovori na način koji čuva sigurnost, poverenje i bliskost u vezi.
Emotivni razvoj ključan je za održavanje veze.
Ljubav možda počinje hemijom, ali opstaje kroz samosvest, emocionalnu dostupnost i pronalaženje unutrašnjeg mira u olujama života.
Post Views: 52