Kome smeta Tito u Beogradu: Šapićeva borba protiv istorije

kome-smeta-tito-u-beogradu:-sapiceva-borba-protiv-istorije
Kome smeta Tito u Beogradu: Šapićeva borba protiv istorije

„Kada pomenem Dragoljuba Mihajlovića, koji je jedan od naših najodlikovanijih oficira, koji je branio Srbiju u Balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu od Austrougara, a u Drugom svetskom ratu protiv nacista, na glavu mi skaču Titovi Jugosloveni. Branio nas je i od onoga od kog smo napravili mit, od Josipa Broza, koji je bio austrougarski kaplar“.

Možda će ovo kratko izlaganje nekome zvučati kao da je izgovoreno u petom ili šestom satu prosečne srpske slave, u momentima kada se svakom popijenom čašicom razgovor smešta sve dublje u istoriju, i sve dublje u istorijske podele koje čak i danas u ovakvim zgodama isplivaju u prvi plan i izazovu žustru raspravu među zarakijanim prijateljima ili kumovima.

Gore navedeni citat, međutim, izgovoren je u potpuno drugačijim okolnostima, i što je možda još važnije, izgovorila ga je osoba koja, za razliku od kumova na slavi, za svoje reči i akcije snosi veliku odgovornost.

Odlazeći gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je da će pokrenuti inicijativu da Kuća cveća, odnosno Muzej Jugoslavije, postane muzej srpske istorije, a da će Josip Broz Tito biti vraćen u Kumrovec. Šapić je potom dodao da bi „na najlepšem proplanku u Beogradu“, umesto doživotnog predsednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, koji je, kako kaže „pucao po nama“, trebalo da počivaju „oni koji su nas zaista branili – Stepa Stepanović, Živojin Mišić, Radomir Putnik i ostali“.

„To su ljudi kojima se Evropa divila i koji su je branili u Prvom svetskom ratu od Nemaca koji bi sada da nas proglase genocidnim“, rekao je Šapić.

Naravno, nemoguće je u ovom kontekrstu govoriti o Josipu Brozu, a da se ne pomene i njegov antipod Dragoljub Draža Mihajlović.

„Srbi su uspeli da posle Drugog svetskog rata Mihailovića proglase izdajnikom i da ne znaju gde mu je grob, jer su mu komunisti ‘rasuli kosti’, dok Broza čuvaju na najlepšem proplanku u Beogradu“, zaključio je Šapić.

Šapićevu ideju podržao je prirodni ideološki protivnik svega vezanog za Jugoslaviju, komunizam i Tita – Pokret obnove Kraljevine Srbije. Bivšem gradonačelniku se ispred pokreta obriatio potpredsednik Vladimir Đorđević i izjavio da mu je drago što je kandidat SNS-a za gradonačelnika Beograda Aleksandar Šapić podržao plan POKS-a o iseljenju Kuće cveća i pozvao ga da se odrekne i politike vladajuće koalicije. Đorđević je u saopštenju naveo da je Šapić kao „izvrsni poznavalac, a i poštovalac istorije, napokon odlučio da se vrati srpskim korenima“.

„Pozivam ga da se odrekne i izdajnika iz SNS-a i SPS-a koji sprovode francusko-nemački sporazum, odnosno sporazum o izdaji Кosova i Metohije, onih koji propagiraju LGBT parade srama, onih koji reklamiraju kockarnice i onih koji su deo urbanističke mafije. Ako počne da se zalaže za zabranu ‘Mirdite’, ako ukine rijaliti programe i ako stane na put bahatim izvršiteljima, čeka ga pristupnica POКS na mom stolu“, poručio je Đorđević.

Za razliku od POKS-a čije je simpatije Aleksandar Šapić svojom izjavom pobrao, i koji mu je nadenuo status „bele ovce“ među naprednjacima, na drugom kraju političkog spektra Srbije bilo je negodovanja. Beogradski odbor Zeleno-levog fronta osudio je danas izjavu predsednika Privremenog organa Beograda Aleksandra Šapića i ocenio da je to širenje mržnje i revizionizam.

„Aleksandar Šapić svoju nesposobnost da reši probleme grada Beograda, čiji je bio gradonačelnik, a sada kao predsednik Privremenog organa, pokušava da sakrije šireći mržnju i praveći nove podele. To je praksa koju je demonstrirao tokom svog političkog delovanja, ali se čini da mu je agresija sada jedina preostala alatka“, stoji u saopštenju ZLF.

Sličnog mišljenja bili su iz Pokreta slobodnih građana, rekavši da su kuća cveća i Muzej istorije Jugoslavije značajni za istoriju i kulturu Beograda i da neće se dozvoljavati njihovo iseljavanje.

„Kad god Aleksandar Šapić napravi haos u upravi grada, on se u dobrom radikalskom maniru okrene identitetskim pitanjima“, rekao je predsednik beogradskog odbora PSG Stefan Simić u pisanoj izjavi.

Istoričar i saradnik Velikih priča Predrag Marković je, govorivši za N1, ocenio da se ne bi trebalo upuštati u ideju izmeštanja Kuće cveća i Muzeja Jugoslavije, a potom je izneo i jednu važnu logičku manjkavost Šapićeve ideje.

„Doktor Šapić možda ne zna da postoji drugi muzej srpske istorije, a da je Muzej Jugoslavije najposećenija muzejska ustanova u regionu“, izjavio je Marković.

Post Views: 183

Originalni tekst