SEDAMNAEST BIVŠIH KOMESARA EU PRIMAJU MESEčNO 11.000 EVRA MADA SU SE ZAPOSLILI
U toku prošle godine 17 bivših Komesara Evropske unije prestalo je raditi po isteku njihovih mandata, ali po važećim propisima Komisije, oni mogu da rade na novim saposlenjima i da u roku od 3 godine primaju i dalje 65 odsto svojih mecešnih plata u iznosima od 11.000 evra, bez obzira da li su se ponovo zaposlili ili nisu. Komesari koji su proveli u radu manje od 2 godine, po isteku mandata mogu primati 40 odsto svoje bivše plate u iznosu od 8.100 evra mesečno.
Evropska unija zahteva od svih svojih članica da preduzimaju opsežne mere štednje radi pre nekoliko godina nastale svetske finansijske krize koju najvećim delom i najviše osećaju obični grdajani u svakodnevnom životu.
Na predlog i zahtev Evropske unije sve vlade u svojim zemljama su zavele veoma stroge mere štednje, koje se primenjuju i kod povećanja plata zaposlenih i penzionera, o čemu skoro stalno pišu razni mediji. U nekim zemljama se radi tih mera dogadjaju razne vrste negodovanja, protesta i štrajkova, jer one se ogledaju i u raznim čestim poskupljenjima koja utiču negativno na životni standard građana.
Međutim, nastalu svetsku finansijsku krizu, ne osećaju i snose svi podjednako u Evropskoj uniji, a najmanje njeni rukovodeći Komesari u Briselu i ostali zaposleni, jer oni sebi povećavaju svake godine plate visoko iznad proseka povećanja plata i penzija u zemljama-članicama,
o čemu su do sada šesto puta mediji kritički pisali, navodeći da mere štednje moraju da važe za sve stale, ali ne i za rukovodstvo i ostale zaposlene u EU u Briselu, što si oni objašnjavali da se povećanja odnose na obim i uspešan rad njihovih Komesara i ostalih zaposlenih.
Briga za bivše Komesare
Komisija EU je veoma širokogrudna kada se radi o prestanku mandata njenih biših komesara, kako bi ih zbrinula da i dalje žive bez ikakvih oskudica, pa je radi toga donela propis po kome Komesari posle isteka njihovih mandata mogu da primaju 3 godine 65 odsto njihovih ranijih
plata koje su bile najmanje 20.278 evra meceno, što iznosi oko 11.000 mesečno, bez obzira da li su pronašli novo zaposlenje ili nisu.
Pored toga, Komisija se pobrinula i za Komesare koji su radili manje nego 2 godine do isteka mandta, što teoretski znači i samo jedan dan, da mogu primati 40 odsto svoje ranije plate, što izosi oko 8.100 evra mesečno.
Samo ovaj primer, pored i nekih drugih, jasno govori koliko se rukovodstvo EU u Briselu zauzima za štednju povodom nastale svetske finansijske krize, radi čega građani pišu svakodnevno u medijima na stranicama za čitaoce navodeći da svi moraju da štede, manje ili više, ali ne i EU u Briselu.
četiri miliona evra za bivše komesare u 2010. godini
Prema pisanju «Financial Times Deutschland» Komisia EU u Briselu je u toku 2010. godine obezbedila oko 4 milona evra koje je stavila na rasolaganje za isplatu 17 komesara kojima je istakao mandat.
Ood 17 Komesara: Franco Frattini, Louis Michel, Meglena Kuneva, Jackqes Barrot, Mariann Fischer Boel, Joe Borg, Charlie McCreevy, Vladiir Spidla, Peter Mandelson, Stavros Dimas, Laszlo Kovacs, Pavel Samecki, Dalia Grybauskaite, Leonard Orban, Jan Figel, Markos Kyprianou i Danuta Hubner, najprominentnije ličnosti su predsednica Litvanije Dalia Grybauskaite i italijanski minidstar inostranih poslova Franco Frattini.
Komisija EU koja je donela navedene propise za svoje bivše Komesare, predvidela je da oni nebi mogli više da zarade na novim zaposlenjima i novcem koga primaju od EU više od njihovih celih plata, kada su radili kao Komesari EU, čega se oni ne priudržavaju.
Među bivšim komesarima, kojima je mandat istekao u toku 2010. godine samo se je ovih novčanih privilegija samostalno odrekla Benita Ferrero-Waldner, nekadašnja ministarka Austrije za inostrane poslove, koja je dobro poznata u Srbiji i Mađarskoj u poznatoj aferi izdavanja lažnih dozvola za rad građanima Srbije i Mađarske u ambasadama Austrije u Beogradu i Budimpešti uz primanje novca njihovih službenih lica. Kada je ova afera otkrivena na osnovu pisanja nekih medija, ministarka je to javno negirala, a nakon osude nekih lica, kada je dokazana istinost ove afere, ona zato nije uopšte odgovarala ni politički, radi davanja lažnih i neistinitih izjava javnosti.
Na ovakve novčane privilegije bivših Komesara bilo je i neke manje kitike, kao što je Komiji uputio član EU Parlamenta u Briselu gospodin Ehrenhauser, zahtevajući od Komesara da se odreknu ovih privilegija.
Pored mnogih reagovanja građana u Austriji na ovakve privilegije novčanih primanja Komesara EU posle njihovog mandata neka posluži samo jedan primer gospodje Ingeborg Fischer iz Neča (Noetsch) u pokrajini Koruška u Austriji koja piše: Ja pitam EU da li je pravilnoda bivši Komesari primaju i dalje plate od EU po isteku njihovog mandata, mada obični građani žive na granici bede? Njihove isplate treba prekinti posle isteka njihovog rada i mandata, jer to je za mene nepotrebno bacanje novca kroz prozor!
Živko Begović
Stalni saradnik-dopisnik iz Austrije