O očuvanju jezičke i kulturne tradicije, ali i o poteškoćama srpskog naroda u zemljama regiona, govorilo se u okviru konferencije „Srbija i Srbi u regionu“.
Nakon sastanka sa predsednikom Republike Srbije predstavnici organizacij institucija Srba u regionalnim zemljama i na novosadskoj konferenciji iskazali su zahvalsnost Srbiji na konstantnoj podršci, za koju se nadaju da će biti još snažnija, jer se Srpski narod u regionu i dalje bori sa brojnim problemima.
„Danas smo imali priliku, na prijemu kod predsednika Vučića, da porazgovaramo o svim problemima s kojima se susrećemo u našem radu, i što je još važnije imali smo priliku da damo konkretne predloge kako i na koji način Republika Srbija može da nam pomogne, da realizujemo naše projekte i da olakšamo naš rad“, kaže Nemanja Knežević, generalni sekretar Saveza kulturno-umetničkih društava Republike Srpske.
„Poseban akcenat stavio sam naravno na nerešeno statusno pitanje koje imaju Srbi u Sloveniji. Tačnije, poznato je da je Slovenija jedina država u regionu koja Srbima nije dala status nacionalne manjine, a prva je zemlja Zapadnog Balkana koja se učlanila u EU i koja insistira na rešavanju pitanja manjina“, kaže Vladimir Kokanović, predsednik Saveza Srba Slovenije.
„Mi smo saopštili da je u Crnoj Gori dosta složena pozicija, da su srpske organizacije u potpunosti isključene iz fondacije koje obezbeđuju sredstva za očuvanje identiteta i da nije bilo pomoći Republike Srbije, sve bi stalo, jer smo već 5 godina isključeni iz tih donacija, zajedno sa našim medijima, televizijom, radijom, časopisom“, kaže Momčilo Vuksanović, predsednik Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore.
Sastanku sa predsednikom Srbije i konferenciji koja se održala u Matici srpskoj u Novom Sadu, prisustvovalo je više od 30 predstavnika srpskih institucija i organizacija u regionu.
„Kad smo se našli i razgovarali gde da se održi skup, onda je to prirodno bilo u Matici srpskoj, jer Matica upravo na pitanjima identiteta radi čak i od samog nastanka ove ustanove“, kaže Dragan Stanić, predsednik Matice srpske.
„Samo Za protekle dve godine kako je Fond za izbegla i raseljena lica dobio nadležnost za poslove koji se odnose na unapređenje i saradnju sa Srbima u regionu, izdvojio 150 miliona dinara za razne programe i projekte koji se odneose na unapređenje te saradnje, a li i na pomoć organizacijama i institucijama, od Slovenije, Hrvatske, BiH, Mađarske, Rumunije, Severne Makedonije i Crne Gore“, kaže Duško Ćutilo, direktor Fonda za izbegla i raseljena lica.
Iz Fonda dodaju da je značaj održavanja konferencije i u tome što će prilikom kreiranja budžeta za 2023. godinu, programi Srba u regionu biti modifikovani i unapređeni, kako bi se zadovoljile potrebe srpskog naroda u svim zemljama regiona.