U Beogradu se održava dvodnevna konferencija Srpske medicinske dijaspore na kojoj učestvuju medicinski stručnjaci srpskog porekal iz celog sveta, kao i lekari i profesori Medicinskog fakulteta Beogradskog univerziteta i članovi Srpkog lekarskog društva. Otvarajući Konferenciju u hotelu „Hajat“ ministar zdravlja Zoran Stanković je ocenio da je ovo treći takav skup u Srbiji, koji omogućuje srpskim lekarima da razmene iskustva i informacije sa kolegama iz dijaspore, koji su sticali znanja na renomiranim institucijama u inostranstvu.
Skup u Beogradu pod nazivom „Medicina u svetu i Srbiji“, prema rečima ministra zdravlja Zorana Stankovića, takođe je prilika da se čuje i vidi koliko je medicina napredovala u svetu i kakve rezultate postižu naši ljudi u dijaspori. To je svakako nešto čime Srbija treba da se diči, naglasio je Stanković, izrazivši nadu da će i nova vlada raditi na uspostavljanju saradnje sa srpskim lekarima u dijaspori za dobrobit kako svetske, tako i domaće medicine. Ministar je ukazao da je Vlada Srbije još u tehničkom mandatu, ali je izrazio nadu da će nova biti ubrzo formirana i da će i ona činiti sve da sa našim ljudima u dijaspori uspostavi saradnju na višem nivou.
Na skupu medicinara iz dijaspore i Srbije govorio je i državni sekretar i Ministarstvu vera i dijaspore Predrag Tojić, koji je ukazao je da je 10.000 lekara koji rade u svetu poreklom iz Srbije, što je velika vrednost naše zemlje. „Otišli su kojekuda i kojekad, odneli stečeno znanje, dopunili ga i integrisali se u zemlje u kojima žive i rade, ali u Srbiju dolaze sa većom dozom ljubavi od one koju su prema njoj osećali ranije“, naveo je Tojić. Tojić je istakao da ta ljubav obavezuje Srbiju i da je treba staviti u službu pomoći ne bi li brže i bolje bili uvedeni svetski standardi u oblasti zdravstva. Novoizabrani rektor Beogradskog univerziteta i dekan Medicinskog fakuleta Vladimir Bumbaširević je istakao da je Medicinski fakultet najstarija naučna i obrazovna institucija u oblasti zdravstva u Srbiji, na kojoj je za 92 godine rada učilo 36.000 studenata. Taj Fakultet je takođe iznedrio 2.500 doktora medicine i 27.000 lekara specijalista i subspecijalista, rekao je Bumbaširević.
Da su srpski lekari svuda traženi i da oni predstavljaju svetsku vrednost potvrdila je i šefica Kancelarije srpske zdravstvene organizacije u Srbiji Dorit Nica. Ona je dodala da su lekari iz Srbije i na važnim funkcijama u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, a da je jedan lekar iz bivše Jugoslavije svojevremeno bio i pomoćnik generalnog direktora te organizacije.
Treću Konferenciju srpske medicinske dijaspore organizovali su Fondacija Nj. K. V. Princeze Katarine i Lajflajn Humanitarna organizacija u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Srbije, Ministarstvom vera i dijaspore, Medicinskim fakultetom u Beogradu, Srpskim lekarskim društvom i Svetskom zdravstvenom organizacijom.
Autor Olivera Milovanović