Predsednik Vlade Republike Srbije Zoran Živković koji je i na čelu Društva za izgradnju Spomen-hrama svetog Save u Beogradu, prilkom poslednjeg obilaska gradilišta ove pravoslavne svetinje najveće na Balkanu, najavio je nove donatorske večere na kojima bi se sakupljanjem priloga obezbedila sredstva za dovršenje radova. Između ostalog, pomenuo je i dobrotvornu večeru u srpskoj dijaspori u SAD, koju bi, po premijerovim rečima, trebalo da organizuje Kongres srpskog ujedinjenja (KSU) 5. oktobra u Los Anđelesu, a na kojoj bi prisustvovao i ministar vera Srbije Vojislav Milovanović. U upravi KSU to demantuju.
– Pre izvesnog vremena Kongresu srpskog ujedinjenja, elektronskom poštom se javila izvesna gospođa Forcan iz Društva za podizanje Hrama svetog Save i predložila da na našu redovnu godišnju Konvenciju (Skupštinu KSU), koja se održava od 3. do 5. oktobra u San Francisku, dođu ona i ministar vera Srbije. Da prikažu film o izgradnji hrama i sakupe novac za dalju gradnju.
Tek ideja
Kako „Vesti“ nezvanično saznaju u Ministarstvu vera Srbije, nije daleko odmaklo organizovanje donatorske večere za Spomen-hram svetog Save u Beogradu, koja bi trebalo da se održi u SAD. To je ideja Društva za podizanje hrama, kažu u Ministarstvu vera, ali ona tek treba da se razradi i da se kontaktiraju naši ljudi u Americi.
Kongres srpskog ujedinjenja to nije prihvatio. Tako nešto je nemoguće uraditi u okviru Konvencije, pošto su Konvencija i dobrotvorna večera dve sasvim različite stvari – rekao je za „Vesti“ jedan od najviših funkcionera KSU, želeći da ostane anoniman.
Jelena Kolarović iz Kalifornije, takođe ugledni funkcioner KSU, potvrdila je ove navode izvora „Vesti“.
Naš anonimni sagovornik pojašnjava da je Društvu za izgradnju Svetosavskog hrama u Beogradu, Kongres srpskog ujedinjenja ponudio da se u knjizi programa Konvencije, besplatno i na celoj strani, objavi reklama Društva i apel sa brojevima računa na koje se mogu uplatiti donacije.
– Predloženo im je takođe da se za donatorsku večeru obrate Američko-srpskom kongresu u čikagu, jer smatramo da je u SAD potrebno održati barem tri ovakve dobrotvorne akcije: u NJujorku, čikagu i na Zapadnoj obali SAD, ali nezavisno od predstojeće oktobarske Konvencije KSU – zaključuje sagovornik „Vesti“, jedan od osnivača KSU.
Naš sagovornik napominje da treba, takođe, imati na umu da su Srbi iz cele Amerike, preko Srpske pravoslavne crkve, „do sada dali veoma velike priloge za podizanje Hrama svetog Save u Beogradu“ i da je on sam, za donacije koje je dao, „mogao kupiti kuću“.