Od iduće godine biće strože kontrole brakova austrijskih državljana sa strancima, a policija za strance s tim u vezi imaće pune ruke posla.
Naime, od 1. januara 2006, stupa na snagu zakonska odredba koja obavezuje matičarske urede da policiji za strance prijave svaki brak austrijskog državljanina sa strancem. To je mera koja je uvedena kako bi se stalo na put fiktivnim brakovima, koji su sklapani kako bi migranti došli do boravišnih papira ili državljanstva, ističe advokat Sebastijan Šumaher.
To znači da će matičari policiji za strance morati da prijavljuju sklapanje braka između austrijskog državljanina i državljanima zemlje koja nije članica EU. Tokom 2004. sklopljeno je u Beču 9.308 brakova, a kod jedne trećine radilo se o austrijskom državljaninu sa državljaninom jedne zemlje izvan EU.
Istraga
I ministarka za pitanje integracije stranaca u vladi grada Beča Sonja Veseli, pod čiji resor spadaju i matičari, ukazuje da je veoma zabrinjavajuće što se bez ikakve sumnje mora podneta prijava policiji za strance. Šef odseka za administrativno-policijske poslove policije u Beču Vilfrid Kovarik objašnjava da će matičarski uredi „automatski“ prijavljivati sve brakove austrijskih državljana i stranaca, ali da će se istraga sprovoditi samo u slučajevima u kojima postoji sumnja da je reč o fiktivnom braku.
Inače, 2004. u Austriji sklopljeno je 38.375 brakova, a jedna četvrtina brakova morala bi po novom zakonu da bude prijavljena policiji za strance.
Šumaher smatra da novi zakon predstavlja „rigorozni prekršaj zakona o zaštiti podataka“ i prava na očuvanje intimnosti, koja je predviđena članom 8 Konvencije o ljudskim pravima. Takođe, i nevladina organizacija „Amnesti internešenel“ kritički gleda na novi zakon.
Kazne
Novi zakon predviđa, takođe, kazne za oba bračna partnera koji su sklopili fiktivnu bračnu zajednicu. Naime, do sada je austrijski državljanin, iako se dokaže da je sklopio prividni brak, ostajao nekažnjen. Od 1. januara i za njega je predviđena novčana kazna, dok je za stranca zakon predvideo proterivanje.