SCG REŠAVA PROBLEM U BADEN VIRTEMBERGU
KONZUL NA TAPETU
• U Beogradu održan sastanak na kome se raspravljalo o lošim odnosima između srpske dijaspore i konzula Slobodana Rackovića
Ministarstvo spoljnih poslova (MIP) državne zajednice Srbija i Crna Gora pristupilo je rešavanju problema diplomatsko-konzularnog predstavništva SCG za Baden Virtemberg u Štutgartu. Narednih dana će biti zauzet zvanični stav o nesporazumima i verbalnim sukobima između jednog broja srpskih klubova i udruženja s jedne i generalnog konzula Slobodana Rackovića s druge strane, nezvanično saznaju „Vesti“ u MIP-u SCG, u Beogradu. Kako „Vesti“ saznaju, tim povodom je juče u MIP-u održan sastanak, pošto je stigao zvanični dopis ambasadora SCG Ognjena Pribićevića iz Berlina.
– Poznato nam je da postoji ozbiljan problem u Štutgartu, da sukob i nerazumevanje između dela srpske dijaspore i konzula Slobodana Rackovića, sa većim ili manjim oscilacijama, gotovo neprekidno traje. MIP prati dešavanja u Štutgartu i već izvesno vreme analizira stanje na teritoriji tog diplomatsko-konzularnog predstavništva, prati rad i ponašanje na terenu konzula Rackovića – rekao je za „Vesti“ jedan od funkcionera MIP-a, insistirajući na anonimnosti.
Vanredni sastanak Saveza
Uprava Srpskog saveza klubova i udruženja Baden Virtemberga pozvala je u nedelju 6. novembra predstavnike klubova na vanredni sastanak, a povod su nemili događaji u ovoj pokrajini. U pozivu upućenim na 63 adrese piše da je na delu razbijanje srpske dijaspore, a to čini generalni konzul u Štutgartu Slobodan Racković, jednog od najglasnijih zagovornika otcepljenja Crne Gore, koji više od deset meseci odbija svaku saradnju sa Savezom, crkvom i klubovima.
„Dok razbija srpsku dijasporu u Baden Virtembergu on pomaže separatističke crnogorske organizacije. Ne dozvolite da nas razbiju“, stoji u pismu upućenom srpskim klubovima i udruženjima u Baden Virtembergu.
Sastanak će se održati u 14 časova, u prostorijama Srpskog kulturnog centra u Štutgartu u Adlerstr. 16.
Tihi rat između konzula Rackovića i dela srpske dijaspore u Baden Virtembergu, koji su mu već na početku mandata teško zamerili navodnu izjavu da su njihovi klubovi „birtije i kafane“, prešao je u otvoreni i javni sukob. To se desilo početkom jula ove godine, u vreme održavnja Prvog svesrpskog Sabora u Baden Virtembergu, na kojem se konzul, mada je bio pozvan – nije pojavio. Umesto njega, ovu srpsku svetkovinu posetili su nemački policajci koji su se kod organizatora raspitivali o priredbi, njenim ciljevima i učesnicima. Ispostavilo se da je posetu nemačkih policajaca u civilu svojom prijavom o telefonskoj pretnji, koju je dobio od dr Miodraga Kulića, jednog od organizatora te manifestacije, isprovocirao upravo konzul Racković. Za njegove protivnike u korpusu srpske dijaspore u Baden Virtembergu, koji nije monolitan jer ima i dosta onih koji podržavaju njegov rad, to je bio krunski dokaz njegove „antisrpske orijentacije“, „otvorenog služenja separatističkim ciljevima vlade Mile đukanovića, a prišvena mu je i etiketa „denuncijanta sopstvenih građana“.
Nakon letnjeg zatišja, sukob se ponovo rasplamsao na jesen postavljanjem Predraga Rakočevića, inače dobrog prijatelja konzula Rackovića, na mesto poverenika Ministrastva za dijasporu u pokrajini Baden Virtemberg. Serija optužbi na račun Rakočevića, vrlo brzo je, ne bez razloga, prebačena na adresu konzulata SCG u Štutgartu, jer se ispostavilo da je konzul Rackovioć predložio za tu funkciju ovog „kontroverznog“ kandidata. U javnost je iznet „prljavi veš“, navodni dokazi o mitu i korupciji, a sve su glasniji i zahtevi da se konzul Slobodan Racković povuče sa funkcije, pa čak i da se konzulat SCG u Štutgartu do rešenje problema – zatvori!
Milov kadar
Za veliko zlo generalnom konzulu SCG u Štutgartu Slobodanu Rackoviću uzeto je i njegovo učešće na sastanku crnogorskih klubova i udruženja u Zapadnoj Evropi, u bavarskom dvorcu Šnaj, novembra prošle godine. činjenica je da su tom skupu prisustvovale i druge crnogorske diplomate sa stalnim zaposlenjem u MIP-u SCG, ali kola su se slomila samo na Rackiovićevim leđima. Već tada je započeto rat saopštenjima i demantijima.
Upravo zbog svih ovih događanja u Nemačkoj, odgovorni u MIP-u su se prihvatili rešavanja ovog problema. Sada se, kako napominje naš izvor u MIP-u, „sve pažljivo i detaljno sagledava uzimajući u obzir sve okolnosti, pošto MIP ne želi da se ogreši o bilo koju od suprostavljenih strana“. Sagovornik „Vesti“ takođe je izrazio očekivanje da će ubrzo doći do raspleta i da će se iznaći najpovoljnije rešenje.