Kosovo nikad neće biti nezavisno

Džejms Džatras, srpski lobista u SAD, o našoj južnoj pokrajini, Srbiji i Evropskoj uniji, uticaju na američku administraciju… Kosovo nikad neće biti nezavisno.

Na predstojećoj sednici Saveta bezbednosti UN ništa se posebno neće desiti. Ruska pozicija će ostati ista, takođe i američka, a smatram da će ostale istaknute članice SB, osim Rusije i Kine, podržati američku poziciju – rekao je za Glas Džejms Džatras, srpski lobista u SAD i predsednik Američkog saveta za Kosovo.

• SAD i EU su najavile da će posle predsedničkih izbora u Srbiji uslediti jednostrano proglašenje i priznavanje nezavisnosti Kosova. I Rusija, kao i Srbija, ništa tu ne može da učini.– To je potpuna besmislica. Kosovo nikad neće biti nezavisno.

• Kako to?– Samo zato što oni misle da će Kosovo da bude nezavisno ne znači da je to i istina. Kosovo nikad neće biti nezavisno. Prvo, po Ustavu Srbije ne može da bude nezavisno, Povelja UN mu ne daje nezavisnost, kao ni završni akt iz Helsinkija, a i brojne države Kosovo neće priznati kao nezavisno. Ako SAD i neke druge zemlje priznaju nezavisno Kosovo, što je u potpunoj suprotnosti sa međunarodnim pravom, ne znači i da je ono nezavisno.

• Ali, one će s Kosovom sarađivati kao sa državom.– To što će SAD i druge države sarađivati sa terorističkim grupama i separatistima na Kosovu znači nelegalnu okupaciju srpske teritorije. Ali, to ne znači da je Kosovo nezavisno, jer to ne menja činjenice ustanovljene pravom.

• Jasno je da nema rešenja u SB. Pa šta onda Rusija može da učini?– Ono što Rusija može da učini je da štiti srpsku poziciju u odbrani prava na svoju teritoriju. I ovo je paradoks – smatram da, ako Vašington nastavi s ovim kursom, stvari mogu postati sve gore i gore, što niko ne očekuje. Vašington misli da može sve da učini lako i bez ikakvih poremećaja. Ne mislim da će se to desiti, već da će, nažalost, pokrenuti događaje koje niko ne može da kontroliše. I da je Vašington znao koliko loše čini, smatram da to ne bi radio. Nažalost, oni veruju da to nije slučaj. I zato je važno za Srbiju i Rusiju da jasno ukažu na njihovu odgovornost, s nadom da će Amerika i neke evropske zemlje biti urazumljene.

I ODLAGANjE JE MOGUćE

• Neke analize kazuju i da je moguće odlaganje rešenja za Kosovo.– Vrlo je moguće, jer Vašington stalno priča „to će se desiti tada, bla, bla, bla“ i onda se ništa ne dogodi, pa sve ostaje za neki drugi rok. Na primer, priča se da će biti proglašenje nezavisnosti posle srpskih predsedničkih izbora, pa se može desiti nešto drugo i oni će reći „onda posle toga“. Znamo da neke evropske zemlje imaju dogovor sa SAD da se to tada dogodi, ali ne mora da znači da to neće staviti ustranu i odložiti taj potez.

SAMO BUŠ I RAJSOVA SU ZA NEZAVISNOST

• Bela kuća i Stejt department kažu da će Kosovo biti nezavisno. Pa, gde je efekat vašeg lobiranje za interese Srbije u Vašingtonu?– To je vrlo interesantno. Govorimo mnogim ljudima u Beloj kući, administraciji, Kongresu i oni nisu saglasni sa tim da Kosovo postane nezavisno. Morate razumeti da je veoma mala grupa u Stejt departmentu, koja ima uticaja, za nezavisnost. Bivši američki ambasador u UN Ričard Holbruk ubedio je državnog sekretara Kondolizu Rajs i predsednika Džordža Buša da je nezavisnost najbolje rešenje. Ali, mnogo, mnogo drugih ljudi razumeju zašto je to loše.

• Da, ali Buš i Rajsova su glavni.
– Da, oni ne misle tako i ne razumeju da kosovska priča ne ide lako, kao što su se nadali.

• Hoće li Kosovo biti uzrok pogoršanja odnosa Moskve sa Vašingtonom i Briselom?
– Kosovo će biti glavna tačka konfrontacije između Moskve i Vašingtona. I to je problem sa američkom politikom, jer su Amerikanci mislili da je priča o Kosovu nešto što će ići lako. Oni nisu mogli da razumu kako jaka reakcija Moskve može da bude. A Rusija razume da ovde nije samo reč o Kosovu, ni o Srbiji, već o pokušaju Vašingtona da je omalovaži kao istaknutog člana Saveta bezbednosti.
• Srbija je usvojila novu rezoluciju o Kosmetu…
– Što je jači glas države Srbije i što jače srpska javnost pokazuje da neće prihvatiti nezavisnost Kosova, veće su šanse da Vašington razmisli o svojoj poziciji. Nažalost, ako to ne učine, Vašington će biti vrlo neprijatno iznenađen reakcijom Srbije.
• Šta će biti s evropskim integracijama Srbije. U Rezoluciji stoji da Srbija samo s Kosmetom, kao delom svoje teritorije može u EU.
– Ako EU napravi korak unazad od onoga što Vašington pokušava da uradi, i prihvati da Srbija zajedno sa Kosovom kao delom svoje suverene teritorije uđe u Uniju, dakle poštujući suverenitet Srbije, onda je to moguće. Međutim, ako Unija ostane pri planu da odvoji Kosovo i načini direktan atak na srpski teritorijalni integritet i suverenitet, bio bi otežan ulazak Srbije u EU. Nema načina da Srbija ima konstruktivan odnos sa organizacijom koja nelegalno otima deo njene teritorije.

• A hoće li to uticati na svakodnevni život srpskih građana?
– Trebalo bi da prestanete to da se pitate. Nijedna država i nijedan narod ne mogu dostojanstveno da žive ako neko ne poštuje njihova prava i suverenitet. Pa, ako SAD i evropske države insistiraju na okolnostima koje bi mogle da dovedu do nasilja, destabilizacije i zamrznutog konflikta, Srbiji pitanje EU ne znači ništa i nema diskusije da li bi život njenih građana bio bolji ili gori.
• EU misija će, po svemu sudeći, na Kosmet i bez dozvole Saveta bezbednosti.
– Mnogi Evropljani su zabrinuti zbog slanja misije na Kosovo bez legalnog mandata, odnosno bez dozvole SB UN, tako što bi bilo nekih razgovora ili poziva generalnog sekretara UN za slanje te misiju, a sve u odsustvu odluke Saveta bezbednosti. Međutim, tu postoje dva problema. Apsolutno nemaju pravnog osnova da to učine, a i Rusija i Kina su jasno rekle da će se snažno protiviti nameri generalnog sekretara UN da uzurpira i preuzme ono što je nadležnost SB UN. Smatram da, u ovim okolnostima, neke od evropskih zemalja neće želeti da idu u misiju na Kosovo, posebno imajući u vidu priče da će biti nasilja dole, ako Vašington nastavi istim putem.

SAD podržavaju neodrživu državu

Podrškom nezavisnosti Kosova SAD u stvari strateški podržavaju formiranje promašene i neodržive države „nalik na talibansku“, ocenio je „Vašington tajms“, uz opasku da je „teško videti kakve su za Ameriku prednosti nametanja rešenja koje preti da izazove nestabilnost u regionu i širi politički okršaj sa Kinom i Rusijom“.

U tekstu američkog admirala u penziji Džejmsa Lajona, koji je objavio „Vašington tajms“, ukazano je da SAD već imaju ozbiljne probleme sa Rusijom i Kinom oko Irana, Tajvana i Severne Koreje, te da, uz napore na Bliskom istoku, ne mogu sebi da dozvole angažovanje dodatnih vojnih snaga za novu konfrontaciju na Balkanu.
„Teško je takođe prevideti da su glavni elementi lokalne kosovske vlasti komandanti tzv. OVK, za koje se zna da imaju veze sa globalnim džihadom i organizovanim kriminalom“, a da je u pokrajini novcem, pretežno Saudijske Arabije, izgrađeno više od 300 džamija u kojima se promoviše radikalno učenje vehabija, izneo je u komentaru Lajon, nekadašnji komandant američke pacifičke flote i bivši vojni predstavnik SAD pri UN.

„Niko ko je kao ja bio na Kosovu, gde je stopa nezaposlenosti 70 odsto, ne može da bude u dilemi da prisustvujemo stvaranju promašene, neodržive, otpadničke države“, naveo je Lajon.
Zbog toga bi, upozorio je on, pre nego što se jednostrano priznavanje Kosova pretvori u ono što bi po ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu bilo „prelazak Rubikona“ i moguća „nekontrolisana kriza“, neko u sadašnjoj Bušovoj vladi trebalo da zatraži odavno potrebno preispitivanje američke politike prema Kosovu.
Amerika, smatra penzionisani admiral, ima mnogo važnije stvari nego da iskupljuje Klintonovu politku, a sadašnji američki državni sekretar nema razloga da bude odan „Holburkovoj kabali“ u Stejt dipartmentu.

Holbruk je u nedavnom autorskom tekstu zatražio priznavanje jednostrane nezavisnosti Kosova, za koje se u svojoj kampanji zalaže i Hilari Klinton, ali čak je i on priznao da bi podrška takvom rešenju dovela do brodoloma sa Rusijom, naveo je Lajon.
On smatra da je pogrešna ideja da će muslimanske vlade u svetu „prigrliti SAD zbog njihove zasluge u stvaranju muslimanske države u srcu Evrope“.
Sadašnja vlast u Srbiji je, naveo je admiral, podeljena oko toga da li bi bila spremna da upotrebi silu na Kosovu da zaštiti svoje građane na Kosovu ukoliko se otcepi, „ali postoje jasne indikacije da je Moskva spremna da obezbedi Srbiji vojnu pomoć ukoliko je Beograd zatraži“.

Vašington i Moskva izgleda srljaju u ono što je u analizi „Stratfora“ opisano kao „asimetrična kriza“, smatra Lajon.
Za SAD, koje su rešene da puste Kosovo da se otcepi, ovo nije pitanje od velikog značaja, ali Rusija na to gleda mnogo drugačije, ukazao je on.
„Moskva je upozorila da neće prihvatiti nezavisnost Kosova. (Vladimir) Putin je u to uložio svoj prestiž i ne može dozvoliti da uzmakne kao nekada Boris Jeljcin. A u tome se nalazi mogućnost za krizu“, naveo je američki vojni ekspert.